WIADOMOŚCI

DOMOSTAWA 14.07.2024 r.
W niedzielę 14 lipca 2024 roku o godz. 11:00 w Domostawie w Gminie Jarocin w województwie podkarpackim został odsłonięty Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej według projektu nieżyjącego już polskiego artysty rzeźbiarza o światowej sławie – Andrzeja Pityńskiego. Pomnik jest darem dla Narodu Polskiego od polskich weteranów ze Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Wielu z nich ma pochodzenie Kresowe. W tym doniosłym wydarzeniu upamiętniającym Ofiary ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu, Małopolsce Wschodniej, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu udział wzięła delegacja Stowarzyszenia “Pamięć i Nadzieja” w Chełmie. Przewodniczącym Społecznego Komitetu Budowy pomnika jest były wójt Gminy Jarocin Pan Zbigniew Walczak. Przewodniczącym Komitetu Honorowego Społecznego Komitetu Budowy Pomnika był ś.p. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Mimo trwających od kilku dni upałów, Opatrzność sprawiła, że w godzinach poprzedzających rozpoczęcie uroczystości spadł rzęsisty deszcz, który ustał tuż przed godziną 11:00, a pochmurne niebo i umiarkowana temperatura towarzyszyły zebranym przez cały czas uroczystości. Trwała ona ponad 4 godziny. Według wstępnych szacunków w uroczystości udział wzięło około 10 tysięcy osób z Polski i zagranicy, w tym ze Stanów Zjednoczonych i Kanady.
Mszę Świętą pod przewodnictwem ks. Antoniego Moskala (kustosza pamięci o Polakach pomordowanych przez UPA w Bieszczadach) sprawowali:

  • ks. Ryszard Halwa – pallotyn, działacz pro-life, publicysta, redaktor naczelny pisma „Moja Rodzina” i portalu internetowego prawy.pl.

  • ks. Franciszek Partyka – Proboszcz Parafii św. Stanisława Biskupa w Tarnogórze

  • ks. Mariusz Lizończyk – Proboszcz Parafii św. Brata Alberta w Jaworznie

  • ks. Ireneusz Pruski – Parafia pw. Św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim

  • ks. Paweł Łukaszka – Proboszcz Parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Korzkwi,

  • ks. Mariusz MajewskiParafia pw. św. Judy Tadeusza w Jeleniej Górze

  • ks. Krzysztof Lewandowski – Proboszcz Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Toruniu

  • ks. Ryszard Krakowski – Proboszcz Parafii pw. NMP Niepokalanego Poczęcia w Wojkowie

  • ks. Ryszard Szymkowiak – Proboszcz Parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bydgoszczy

  • ks. Ryszard Stradomski z Florydy

  • ks. Ryszard Józef Kowaluk z Wołynia
    Po Mszy Świętej nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika, a następnie Apel Pamięci, Salwa Honorowa, wystąpienia okolicznościowe oraz złożenie wieńców.  Zdjęcia z uroczystości >>   Film >>  Źródło: FB
    ———————–

    […]na uroczystość odsłonięcia Pomnika „Rzeź Wołyńska” do Domostawy przybyło ok. 15 tysięcy Polaków. Liczba patriotów, owej „Polskiej Husarii”, w formie przetrwalnikowej i w najlepszym znaczeniu tego określenia, zmniejszyła się zatem wydatnie. W dodatku z rządu warszawskiego w Domostawie nie było nikogo, nawet wojewody! Na szczęście byli przedstawiciele Samorządu, którzy ratowali honor władz. Z sejmu byli zaś /i chwała im za to!/ tylko przedstawiciele Konfederacji Korony Polskiej. Nie było też ani jednego biskupa, o Prymasie Polski nie wspominając. Prezydent Polski bywał wraz z małżonką na otwarciach jakichś kawałków autostrad, czy innych równie ważnych wydarzeniach, ale nie znalazł czasu i chęci, aby przybyć na odsłonięcie Pomnika Ludobójstwa na Narodzie Polskim. „Słudzy narodu ukraińskiego” i innych zatem nie przybyli.[…]

    Anna Larysz – Recz – Myśl Polska, nr 31-32 (28.07-4.08.2024) 

11 lipca 2024 r., w godzinach porannych w 81. rocznicę “krwawej niedzieli” na Wołyniu – delegacja członków Stowarzyszenia “Pamięć i Nadzieja w Chełmie złożyła wiązankę żywych biało-czerwonych kwiatów pod “Krzyżem Wołyńskim” na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Wojsławickiej w Chełmie. Krzyż stanowi symboliczną mogiłę ofiar ukraińskiego ludobójstwa, które od ośmiu dekad spoczywają w bezimiennych dołach śmierci, czekając na ekshumację i chrześcijański pochówek. Po złożeniu kwiatów, z myślą o ofiarach, a w szczególności o pomordowanych dzieciach, Członkowie Stowarzyszenie zapalili biały znicz, z figurką Aniołka na jego obudowie.

Tekst i zdjęcia Józef Górny – prezes Stowarzyszenia “Pamięć i Nadzieja” w Chełmie.
Zdjęcia >>

Przebieg chełmskich uroczystości w niedzielę 07 lipca 2024 r. zorganizowanych przez Stowarzyszenie “Pamięć i Nadzieja” w Chełmie, poprzedzające 81. rocznicę “krwawej niedzieli” na Wołyniu  – apogeum ukraińskiego ludobójstwa na Polakach

 9:00 – Msza Święta w intencji Ofiar ludobójstwa w Bazylice Mariackiej w Chełmie.
11:00 – Uroczystość pod pomnikiem “Piety Wołyńskiej” na skwerze im. Żołnierzy 27 Wołyńskiej  Dywizji Piechoty AK, przy Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego, w tym:
– dekoracja uczestników uroczystości przypinkami imitującym kwiat lnu z napisem “Pamiętamy” -symbol krwawej niedzieli na Wołyniu,
– prezentacja poezji Pana Krzysztofa Kołtuna o tematyce wołyńskiej.
– wystąpienie wprowadzające Prezesa Stowarzyszenia Józefa Górnego. plik pdf
– odczytanie listu Wicemarszałka Sejmu RP Piotra Zgorzelskiego do uczestników uroczystości. plik pdf.
Wystąpienia zaproszonych gości:
– Pani Teodozja Zgliniecka – wspominała napad na kościół w Kisielinie 11 lipca 1943 r.,
– Pani Poseł na Sejm RP Anna Dąbrowska-Banaszek,
– Starosta Hrubieszowski Józef Kuropatwa,
– Prezydent Miasta Chełm Pan Jakub Banaszek
Odznaczenia członków Chełmskiego Środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji AK medalami 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.
Informacja Pani Dyrektor Natalii Jędruszczak o uroczystościach wołyńskich organizowanych 11 i 12 lipca 2024 r. przez Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Chełmie (w organizacji)
Składanie wieńców u stóp pomnika “Piety Wołyńskiej”,
Zaproszeni goście >>plik pdf
– Relacja fotograficzna. Zdjęcia: Jolanta Miasiewicz i Józef Górny.>>dysk Google

 Stowarzyszenie “Pamięć i Nadzieja” w Chełmie – począwszy od 11 lipca 2009 roku, organizuje w Chełmie uroczystości upamiętniające Polaków – Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
W niedzielę 7 lipca 2024 r.  o godz. 9:00, w Bazylice p.w. Narodzenia NMP na Górze Chełmskiej, zostanie odprawiona Msza Święta w intencji pomordowanych.
Tego samego dnia o godz. 11:00, na Skwerze im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej , przy al. Marszałka Józefa Piłsudskiego, u stóp “Piety Wołyńskiej” będą złożone wieńce i wiązanki kwiatów.

Z poważaniem
Józef Górny – Prezes Zarządu Stowarzyszenia “Pamięć i Nadzieja”

ZAPROSZENIE >> plik pdf

Zapraszam do czytania kwietniowego numerem “Powinności”. Zwracam uwagę na tekst Piotra Pieli pt. “Strażnik trudnej pamięci” o twórczości Leszka Wójtowicza z Zamościa i prof. Eugeniusza Wilkowskiego o idei utworzenia Muzeum Pamięci Ofiar Ludobójstwa Wołyńsko-Małopolskiego…

Wielokrotnie pisaliśmy o potrzebie utworzenia w Chełmie Muzeum Pamięci Ofiar Ludobójstwa Wołyńsko-Małopolskiego. Do niedawna były obecne siły polityczne, które przekonywały, że zostanie wprowadzone do przestrzeni miasta. Przypomnijmy, że 10 lipca 2020 r. przy Pomniku Wołyńskim w Chełmie Jacek Sasin, wicepremier polskiego rządu, w obecności Andrzeja Dery, sekretarza stanu z Kancelarii Prezydenta RP, Lecha Sprawki, wojewody lubelskiego, parlamentarzystów, Jakuba Banaszka, prezydenta Chełma, proklamował powstanie Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej i Instytutu Badań i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Na oczach zebranych wicepremier z prezydentem miasta podpisali stosowne dokumenty. Z czasem pomysłodawcy, bez jakichkolwiek wyjaśnień, zrezygnowali z zamysłu stworzenia Instytutu Badawczego, forsując Centrum Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego…. Cały artykuł >> https://www.odkupiciel-chelm.pl/documents/7680.pdf

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski (1956 - 2024)

Z głębokim smutkiem informujemy, że w dniu dzisiejszym,
9 stycznia 2024 roku w wieku 67 lat zmarł ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski –  duchowny katolicki obrządków ormiańskiego i łacińskiego.
Wspaniały Kapłan, wielki Patriota, społecznik, gorący orędownik zachowania pamięci i upamiętnienia Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. 
Pisał, mówił, nauczał. Nie bał się poruszać tematów niewygodnych czy to dla władzy, czy dla kościoła. 
Zarząd i członkowie Stowarzyszenia “Pamięć i Nadzieja” w Chełmie  z zaszczytem  i szacunkiem gościli Czcigodnego ś.p. Księdza Tadeusza, podczas uroczystości odsłonięcie “Krzyża Wołyńskiego” w Chełmie w dniu 11 lipca 2009 roku a także odsłonięcia Pomnika “Piety Wołyńskiej” w Chełmie w dniu 11 września 2011 roku. 
Wiernym oraz wszystkim osobom, którym śmierć Czcigodnego ś.p. księdza Tadeusza sprawiła ból – Zarząd Stowarzyszenia “Pamięć i Nadzieja” składa serdeczne wyrazy współczucia. 
Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie   
W imieniu Zarządu Stowarzyszenia 
Józef  Górny – Prezes

Powinność.   Pismo kulturalno-społeczne Ziemi Chełmskiej
Nr 5 październik 2023
Od redakcji:  Bieg wydarzeń w Ojczyźnie ponownie kieruje nas ku rozważaniom na temat aktualnej kondycji naszego państwa, ale też stanu świadomości narodowej rodaków. Uprzedzając programowych kontestatorów, podkreślamy, że nie czynimy tego z przesłanek natury nacjonalistycznej. Dalecy jesteśmy od tego rodzaju stanowisk. Od lat konsekwentnie upominamy się o potrzebę respektowania ponadczasowych wartości, przyjmowanych za realnie istniejące byty. Zostały one nadane przez Stwórcę i wpisane w ludzką naturę. Naszym zadaniem jest umieć je odczytać i przyjmować za podstawę ładu społecznego…
Cały numer do pobrania >> plik pdf

Prof. dr hab. Włodzimierz Osadczy
 Powinność. Pismo kulturalno-społeczne Ziemi Chełmskiej – grudzień 2023
Konstatacje po lekturze październikowego numeru „Powinności”
 Październikowy numer „Powinności” burzy niechlubną tradycję panującą w dziennikarstwie polskim, kiedy sprawy „zbrodni wołyńskiej” intensywnie omawia się w połowie lipca, a potem okres wakacyjny wycisza emocje i aktualność tematu, i „daje się spokój” do kolejnego lipca. Pismo zawiera liczne refleksje związane z tak niechcianymi w III RP obchodami rocznicy ukraińskiego ludobójstwa, ale także wprowadza czytelnika w głębsze rozumienie spraw obecnej, tak dziwnej i niezrozumiałej polityki ukraińskiej, prowadzonej przez polityków polskich. Powinniśmy pamiętać, że ten głos wołającego na pustyni z Chełma dociera dzięki niestrudzonemu prof. Eugeniuszowi Wilkowskiemu – redaktorowi odpowiedzialnemu „Powinności” – który w znacznej mierze wypełnił pismo swymi obserwacjami i przemyśleniami. Cały tekst >> plik pdf

Uroczystość otworzył Józef Górny - prezes Stowarzyszenia Pamięć i Nadzieja w Chelmie.

Uroczystości 80. rocznicy Rzezi Wołyńskiej odbyły  się w Chełmie  we wtorek, 11 lipca 2023 r. w 80. rocznicę Krwawej Niedzieli pod pomnikiem Piety Wołyńskiej przy al. Piłsudskiego.
Uroczystość otworzył Józef Górny – prezes Stowarzyszenia Pamięć i Nadzieja w Chelmie. (Treść wystąpienia – plik pdf>>)
O 10:30 rozpoczęła się msza polowa …
Fotorelacja w albumie Google >>
Więcej informacji >> 

Józef Górny, Stanisław Koszewski, Marian Pawluk.
Józef Górny, Stanisław Koszewski, Marian Pawluk.

10 lipca 2023 roku, w przeddzień 80. rocznicy krwawej niedzieli na Wołyniu, w imieniu Stowarzyszenia “Pamięć i Nadzieja”, wiązankę kwiatów pod “Krzyżem Wołyńskim” przy Kaplicy Cmentarnej Cmentarza Komunalnego w Chełmie, stanowiącym symboliczną mogiłę tych ofiar, które od 80 lat czekają na ekshumację i chrześcijański pochówek, złożyli: Józef Górny, Stanisław Koszewski, Marian Pawluk.
Dla przypomnienia “Film dokumentalny pt: ” Zmarłych pogrzebać “https://drive.google.com/file/d/1a-xnxDG8KKvhCEqurloEe8oxV3EKqcpT/view?usp=sharing 

Więcej informacji >> 

List do Redakcji "Nowego Tygodnia"

W trosce o zachowanie pamięci
Eugeniusz Wilkowski – List do Redakcji “Nowego Tygodnia”
W poprzednim numerze „Nowego Tygodnia” [nr 26(914), 26 czerw¬ca – 2 lipca 2023] zamieszczona została notatka Chełm. 80. rocznica Rzezi Wołyńskiej. Skwer pamięci ofiar o obchodach w naszym mieście 80. rocznicy „krwawej niedzieli” na Wołyniu. Jest ona powszechnie przyjmowana za apogeum ludobójstwa Polaków na Kresach, dokonanego przez Ukraińców zniewolonych zdechrystianizowaną ideologią nacjonalizmu. Tekst ten został przygotowany w oparciu o informacje pochodzące od prezydenta Chełma…Więcej >> plik pdf

Obchody 80. rocznicy ludobójstwa Polaków zamieszkałych  Wołyń, a także Polesie, Podole, Pokucie, Ziemię Lwowską, Bieszczady, Podkarpacie i wschodnią Lubelszczyznę
Uchwałą z dnia 22 lipca 2016 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. W niedzielę 11 lipca 1943 roku ponad sto polskich wsi, tysiące polskich rodzinoraz wiele kościołów obrządku rzymskiego w trakcie nabożeństw zostało zaatakowanych przez oddziały ukraińskich nacjonalistów. Tylko w tym dniu zamordowano, częstokroć w okrutny sposób, około 10 tysięcy Polaków: kobiet mężczyzn i dzieci. Zginęli tylko dlatego, że byli Polakami. Dzień ten był kulminacją ludobójstwa dokonanego w latach 1943-1947 na ok. 150 tysiącach obywateli II Rzeczypospolitej, głównie mieszkańcach wsi.

ZAPROSZENIE
Szanowni Państwo
11 lipca 2023 roku (wtorek)  o godz. 10:30 w 80. rocznicę „krwawej niedzieli” na Wołyniu – w Chełmie, na Skwerze im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK przy Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego, u stóp pomnika „Piety Wołyńskiej”, odbędzie się uroczystość religijno-patriotyczna, upamiętniająca polskie ofiary tamtych tragicznych wydarzeń i tych sprawiedliwych Ukraińców, którzy za ratowanie Polaków lub odmowę współudziału w zbrodni zapłacili cenę najwyższą.
Zarząd  Stowarzyszenia „Pamięć i Nadzieja” ma zaszczyt i przyjemność zaprosić Państwa Internautów do wzięcia udziału w w/w. uroczystości. Przekażcie Państwo tę informację przyjaciołom i znajomym.Uroczystość objął Honorowym Patronatem Prezydent Miasta Chełm Jakub Banaszek.

Z poważaniem
zef Górny – Prezes Zarządu
Zaproszenie >>plik pdf
Program obchodów w Chełmie 8 – 11 lipca 2023 r. – na plakacie…
Mszę św. polową koncelebrowaną odprawi ks. bp. Adam Bab

7 maja 2023 r. w wieku 96 lat zmarł Franciszek Golik.
Znany chełmski społecznik, człowiek cieszący się wielkim szacunkiem i autorytetem. Prezes Zarządu Okręgowego ZKRPiBWP w Chełmie oraz Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia “Pamięć i Nadzieja”.

Franciszek Golik, urodził się w 1926 roku w Teresówce, gmina Siedliszcze, parafia Buczyń, powiat Kowel, dawne województwo wołyńskie.
Zawsze był pogodny, uśmiechnięty i od zawsze pomagał ludziom, kiedy pracował i później na emeryturze. Wspaniały Chełmianin, patriota duszą i sercem oddany swojemu miastu. Był prawdziwym społecznikiem, który potrafił zrozumieć ludzkie potrzeby. Wszyscy doceniali jego działalność w Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, czy klubach kombatanckich. Do końca był aktywny. Nie było uroczystości państwowych w Chełmie bez jego obecności.
Uroczystość pogrzebowa odbyła się 11 maja o godz. 11:00 w Bazylice Narodzenia NMP w Chełmie.
Cześć Jego pamięci!

Źródło: https://chelm.naszemiasto.pl/chelm-nie-zyje-franciszek-golik-znany-i-ceniony-chelmski/ar/c1-9316723

Więcej >>

 

Od redakcji: Umarł nasz długoletni kolega i redaktor Myśli Polskiej, kol. Zbigniew Lipiński (1943-2023). Dzisiaj chcemy przypomnieć naszym czytelnikom Jego tekst sprzed lat 10. 
Dotyczył on ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach. Kol. Zbigniew Lipiński, pochodzący z Kresów (wieś Hołoby k. Włodzimierza Wołyńskiego) urodził się w roku tragicznym, w roku apogeum zbrodni na Wołyniu. Recz jasna nie pamiętał tamtych dni, ale tamta tragedia tkwiła w Nim zawsze. Był czynnym działaczem ruchu kresowego od lat 90. W naszym przekonaniu publikacja tego tekstu sprzed lat dziesięciu będzie najlepszym na dzisiaj przypomnieniem kol. Zbigniewa Lipińskiego, tym bardziej, że jest on nadal bardzo aktualny. Oto tekst: plik pdf >>

6.04.2023 r.
Nowa publikacja
Profesor Eugeniusz Wilkowski zakończył prace nad książką pt. “W trosce o zachowanie pamięci. Chełmskie znaki męczeństwa Kresowian”. Aktualnie książka jest gotowa do druku. Okładka książki  >> plik jpg

Publikujemy spojrzenie na książkę gen. dr. Jacka Pomiankiewicza, (przygotowane do “Powinności”) pt. “Potrzeba pamięci o męczeństwie Kresowian”.
Prezentowana dziś Czytelnikom publikacja W trosce o zachowanie pamięci. Chełmskie znaki męczeństwa Kresowian (Chełm 2023) jest kolejną pracą dr. hab. Eugeniusza Wilkowskiego, po wydanym ostatnio zbiorze pt. Szkice o dziedzictwie Kresów, dotyczącą tematyki Kresowej, choć w nieco innym wymiarze. Została opatrzona przesłaniem autora: „By w polityce historycznej państwa dostrzec wysiłek małych ojczyzn” oddającym jego trwały pogląd na rolę lokalnych środowisk. O tym prof. E. Wilkowski wspomina już we Wstępie opracowania: „Nie wdając się w dyskurs o prowadzonej dotąd polityce kulturowej państwa wobec środowisk lokalnych, jednoznacznie opowiadamy się za potrzebą nadawania tym społecznościom pełnej podmiotowości”... Cały artykuł >> plik pdf 

Ewa Siemaszko o książce – W trosce o zachowanie pamięci

Książka Eugeniusza Wilkowskiego W trosce o zachowanie pamięci. Chełmskie znaki męczeństwa Kresowian (Chełm 2023) jest książką wyjątkową. Do tej pory nikt nie przedstawił tak drobiazgowo wysiłku wielu ludzi o zachowanie pamięci ofiar zbrodni wołyńskiej. Także całego procesu uwieńczonego postawieniem pomnika w Chełmie i wszystkich innych wydarzeń  na przestrzeni lat, jak np. przebieg  uroczystości, udział przedstawicieli władz, wygłaszane wówczas słowa itp. Jest to piękna praca, praca o ludziach i dla ludzi żyjących i nieżyjących. Zazwyczaj w doprowadzenie do upamiętnień, czy w organizację różnych przedsięwzięć służących pamięci narodowej jest zaangażowanych wielu ludzi, ale zauważani są tylko najbardziej aktywni przedstawiciele organizacji, a w książce autorstwa E. Wilkowskiego są obecni wszyscy, którzy cokolwiek uczynili. Jakże jest to ważne, również dla rodzin tych osób. Gratuluję tej cennej publikacji. Powinna być w każdej chełmskiej bibliotece. W różnych miejscach Polski środowiska kresowe i patrioci nie mający związków z Kresami mają podobne osiągnięcia, ale nikt do tej pory nie udokumentował tych działań tak profesjonalnie i szczegółowo.                           Ewa Siemaszko
Powinność. Pismo kulturalno-społeczne Ziemi Chełmskiej – grudzień 2023

Wieniec pod pomnikiem składają: Józef Górny - prezes Zarządu Stowarzyszenia Pamięć i Nadzieja i Stanisław Koszewski - członek Zarządu PiN

10.07.2022 r. Chełm. Uroczystości w 79. rocznicę “krwawej niedzieli”  na Wołyniu

W niedzielę, 10 lipca, Stowarzyszenie “Pamięć i Nadzieja” zorganizowało w Chełmie uroczystość upamiętnienia 79. rocznicy “krwawej niedzieli” na Wołyniu, która była kulminacją czystek etnicznych ludności polskiej na Wołyniu, Lubelszczyźnie i Małopolsce Wschodniej w latach 1939 – 1947.
Więcej >>

Konstatacje wyzwalane 79. rocznicą „krwawej niedzieli” Eugeniusz Wilkowski – plik pdf >>

Pomnik przedstawiający Pietę Wołyńską, którego autorem i wykonawcą był artysta rzeźbiarz Witold Marcewicz z Bełżyc został wzniesiony przy Al. J. Piłsudskiego

W Chełmie odbędą się uroczystości związane z 79. rocznicą “krwawej niedzieli” na Wołyniu

W niedzielę, 10 lipca bieżącego roku, Stowarzyszenie “Pamięć i Nadzieja” organizuje w Chełmie uroczystość upamiętnienia 79 rocznicy “krwawej niedzieli” na Wołyniu, która była kulminacją czystek etnicznych ludności polskiej na Wołyniu, Lubelszczyźnie i Małopolsce Wschodniej w latach 1939 – 1947.

Decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, dzień 11 lipca jest “Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian”.
W tym roku, program uroczystości rocznicowych w Chełmie, w niedzielę dnia 10 lipca 2022 roku, obejmuje:
• o godz. 9:00 – Mszę Świętą w intencji pomordowanych, w Bazylice Mariackiej na Górze Chełmskiej,
• o godz. 11:00 złożenie wieńców u stóp Pomnika – Piety Wołyńskiej przy al. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Zapraszamy Państwa do udziału w ww. uroczystościach. Państwa udział będzie wyrazem pamięci społeczeństwa o pomordowanych Kresowianach. Jako Naród, jesteśmy to winni Im, i ich Rodzinom.

Zarząd
Stowarzyszenia “Pamięć i Nadzieja”
w Chełmie

2022-01-14
13 stycznia 2022 roku zmarła Barbara Senkowska. 
Pogrzeb odbędzie się 17 stycznia br. Prosimy przybywających na uroczystość pogrzebową o nieprzynoszenie wieńców. Wystarczy co najwyżej jedna róża. Ewentualnie prosimy, w zamian, o wsparcie jakiejkolwiek organizacji dobroczynnej..

Druga rocznica śmierci Stanisława Senkowskiego (zmarł 22.11.2019).
 Był prezesem Stowarzyszenia „Pamięć i Nadzieja” w Chełmie. W drugą rocznicę Jego śmierci w dniu 28 listopada 2021 r. (niedziela) o godz. 10:30 będzie odprawiona msza św. w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego przy ul .Grottgera w Chełmie.
Śp. Stanisław Senkowski był prezesem Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia w Chełmie, był także jednym z założycieli i wiceprezesem Stowarzyszenia „Pamięć i Nadzieja” w Chełmie.
Był inicjatorem powstania pomnika ku czci Polaków, ofiar ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów na Kresach wschodnich II Rzeczpospolitej w latach 1943-45 „Piety Wołyńskiej” na skwerze 27 Wołyńskiej Dywizji piechoty AK przy alei Marszałka Piłsudskiego w Chełmie. Organizował też pomoc na rzecz Polaków pozostających na ziemiach kresowych oraz ochronę pozostałych na Wołyniu i Polesiu dóbr kultury polskiej. W Grabowcu założył i był pierwszym prezesem Stowarzyszenia Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego. Był także inicjatorem i współorganizatorem czterech zjazdów absolwentów Liceum w Grabowcu.  Wspomnienie o Stanisławie Senkowskim >>plik pdf

11.07.2021 r. Chełm. Uczcili pamięć pomordowanych Polaków na Wołyniu podczas “krwawej niedzieli”

Mieszkańcy Chełma upamiętnili ofiary rzezi wołyńskiej. Uroczystości odbyły się w niedzielę, w 78. rocznicę „krwawej niedzieli” – apogeum ludobójstwa Polaków przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu w 1943 roku.
Jak co roku Stowarzyszenie Pamięć i Nadzieja we współpracy z Miastem Chełm zorganizowało uroczystości ku pamięci ofiar tej straszliwej tragedii.
Okolicznościowe przemówienia oraz składanie wieńców pod pomnikiem Piety Wołyńskiej na Dyrekcji poprzedziła Msza Święta w Parafia Narodzenia NMP w Chełmie.
W uroczystościach udział wzięli parlamentarzyści Ziemi Chełmskiej, przedstawiciele władz samorządowych, a także środowisk kresowych i kombatanckich.
W imieniu chełmskiego samorządu hołd ofiarom oddali wiceprezydent miasta Dorota Cieślik oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Dariusz Grabczuk.
– Budujące jest to, że co roku, w tak szerokim gronie, spotykamy się w tym miejscu, by oddać cześć pomordowanym – powiedział Józef Górny prezes Stowarzyszenia Pamięć i Nadzieja w Chełmie. – Jest też koncepcja aby właśnie w Chełmie powstał Instytut Prawdy i Pojednania.
Pamięć pomordowanych Polaków na Wołyniu uczcili również w sobotę wieczorem Wołynianie z Towarzystwa Rodzin Kresowych w Chełmie. Kwiaty i znicze złożyli pod pomnikiem Piety Wołyńskiej oraz pod odnowionym Krzyżem Wołyńskim i kamieniem na cmentarzu komunalnym w Chełmie. Prace nad odnowieniem Krzyża Wołyńskiego i kamienia koordynował pan Marek Parada.
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 roku. Święto ma na celu upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów dokonanych na obywatelach II Rzeczpospolitej przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej.
Wspomnienie przypada 11 lipca 1943 roku, w rocznicę tzw. krwawej niedzieli, będącej punktem kulminacyjnym masowych eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez OUN, UPA, wspieranych przez lokalną ludność ukraińską. Tego dnia zaatakowano w 99 miejscowościach, głównie w powiatach włodzimierskim i horochowskim. W następnych dniach masakry były kontynuowane. W całym lipcu 1943 celem napadów stało się 520 wsi i osad, zamordowanych zostało około 10-11 tysięcy Polaków.

Źródło: https://chelm.naszemiasto.pl/chelm-uczcili-pamiec-pomordowanych-polakow-na-wolyniu/ar/c1-8364078

Album Google >>

Pomnik przedstawiający Pietę Wołyńską, którego autorem i wykonawcą był artysta rzeźbiarz Witold Marcewicz z Bełżyc został wzniesiony przy Al. J. Piłsudskiego

78. rocznica „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu – obchody w Chełmie

W dniu 11 lipca br., o godz. 9:00 będzie odprawiona msza św. w bazylice na Górce, w intencji pomordowanych Polaków na Wołyniu i Kresach południowo-wschodnich II RP.
Po mszy o godz. 11:00 nastąpi złożenie wieńców pod Pomnikiem Wołyńskim przy ul. J. Piłsudzkiego.

PAMIĘTAMY
CISZO MILCZ! BÓLU MÓW!
– Polacy w 78. rocznicę rzezi wołyńskiej –

Zapraszamy Państwa do udziału w czymś niezwykłym.

11 lipca, dzień tzw. krwawej niedzieli, kiedy to na Wołyniu w 1943 roku doszło do zaplanowanej fali mordów na Polakach, co często miało też miejsce w kościołach, gdy wierni gromadzili się na nabożeństwie. To szczególnie ważna dla nas data – jako dla twórców pierwszego w Polsce spektaklu, który opowiada o ludobójstwie na polskiej ludności Kresów Wschodnich (“Ballada o Wołyniu”).
Czujemy się w obowiązku, by o Kresach mówić i o nich pamiętać.
Z tej wewnętrznej potrzeby pamiętania zrodził się projekt, do którego współtworzenia zapraszamy – szczególnie artystów sztuki słowa, ale również wszystkich rozumiejących sens tego działania – do wspólnego czytania poezji dedykowanej lub inspirowanej historią Zagłady, którą ukraińscy naziści zgotowali Polakom w latach 40-tych XX wieku.
Niech nasze artystyczne działanie wybrzmi głośno i wyraźnie w niedzielę 11 lipca 2021 r. w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Tego dnia – lub w dniach sąsiadujących – czytajmy wiersze, które zostały zebrane w specjalnym pakiecie (link ).
Sugerujemy do odczytania co najmniej trzy utwory z proponowanego pakietu.
Liczymy na Państwa zaangażowanie i zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami projektu, które zostały zawarte w poetyckim apelu (link ).

Ukraiński zbrodniarz patronem stadionu w Tarnopolu.  
Protest ambasadorów Polski i Izraela
5 marca 2021 roku Rada Miejska Tarnopola zdecydowała o nadaniu Stadionowi Miejskiemu imienia Romana Szuchewycza, aby upamiętnić 71. rocznicę jego śmierci z rąk NKWD. W taki sposób Ukraińcy czczą pamięć głównodowodzącego Ukraińskiej Powstańczej Armii, która dokonała ludobójstwa na Polakach. Przed objęciem dowództwa UPA w 1943 roku Szuchewycz służył jako oficer w utworzonym przez Niemców batalionie „Nachtigall”, który brał udział w pogromie na Żydach we Lwowie (1941). W 1942 roku służył w szeregach podległej SS policji pacyfikującej wioski na Białorusi.
Zamość zawiesza współpracę z Tarnopolem w odpowiedzi na gloryfikację ukraińskiego zbrodniarza. 
W środę (10.03.2021) prezydent Zamościa, Andrzej Wnuk, poinformował, że zawiesza partnerską współpracę z ukraińskim Tarnopolem, którego radni postanowili uhonorować dowódcę UPA, Romana Szuchewycza, nazywając jego imieniem miejski stadion.  Więcej >>plik pdf

Nowi „bohaterowie” Ukrainy. 
Demokratyczna Ukraina będzie mieć nowego bohatera. 267 deputowanych Rady Najwyższej poparło inicjatywę neobanderowskiej partii Swoboda i wnioskuje do prezydenta Zełenskiego o nadanie pośmiertnie tytułu Bohatera Ukrainy Mychajło Mułykowi – w czasie drugiej wojny światowej esesmanowi z dywizji Waffen-SS „Galizien”.  Żródło: Myśl Polska, nr 7-8 (14.02-21.02.2021)
https://myslpolska.info/2021/02/09/nowi-bohaterowie-ukrainy/ Więcej >> plik pdf

11.01.2021 r. Kiedy ruszą ekshumacje na Kresach?Ukraina dalej odmawia Polakom prowadzenia ekshumacji na swoim terenie, obstając przy tym, że poległym na naszym terenie podczas walk z NKWD członkom Ukraińskiej Powstańczej Armii należy się szacunek.
Prace poszukiwawcze polskich ofiar na Ukrainie będą możliwe dopiero po odnowieniu mogiły UPA na wzgórzu Monasterz w jej pierwotnym kształcie – oświadczył szef ukraińskiego IPN Anton Drobowycz, który 3 grudnia spotkał się w Warszawie z prezesem IPN Jarosławem Szarkiem.
Przypomnijmy, że przed niedawną wizytą prezydenta RP Andrzeja Dudy na Ukrainie odnowiono tablicę pomnika nagrobnego UPA na górze Monasterz w powiecie lubaczowskim. To miało być warunkiem odblokowania prac ekshumacyjnych i upamiętnień polskich ofiar na Ukrainie. Ale ukraiński IPN oświadczył, że wciąż będzie blokował te prace, ponieważ tablica nie została odnowiona w poprzednim kształcie: nie ma na niej nazwisk upowców poległych w walce z NKWD oraz napisu „Polegli za wolną Ukrainę”. . Źródło: https://www.kronikatygodnia.pl/wiadomosci/23937,kiedy-rusza-ekshumacje-na-kresach. Więcej >> plik pdf

8.12.2020 r. Prawdę mówić! Prawdy dochodzić!  
Jakże aktualne jest to wezwanie Wincentego Witosa sprzed wielu lat, jeśli uważnie przyjrzymy się relacjom polsko – ukraińskim w świetle rezultatów – udanej zdaniem apologetów PIS-u – ostatniej wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy na Ukrainie. Bo zrodzony w aurze tej wizyty postulat „zostawmy historię historykom” jest przykładem populizmu i sygnalizuje zgodę rządzących na różne manipulacje i naigrawania się z prawdy… Myśl Polska, nr 49-50 (6-13.12.2020)  Więcej >> plik pdf

22.11.2020. Wołyń zdjęty z agendy. 
Zanim kraj padł pod uderzeniem jesiennej fali pandemii SARS-CoV-2, zanim rząd utracił nad tą pandemią kontrolę, zanim Polska zaczęła bić dzienne rekordy zakażeń i zgonów w Europie, zanim się okazało, że niszczona przez 30 lat publiczna służba zdrowia ma za mało lekarzy i pielęgniarek, by podołać dziennym przyrostom ciężko chorych, zanim obóz władzy wywołał dramatyczny konflikt społeczny w związku z zaostrzeniem prawa aborcyjnego – polska polityka wschodnia odniosła kolejny sukces.
Była nim wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie w dniach 11-13 października 2020 r. Przed rozpoczęciem tej wizyty strona polska odnowiła, a właściwie odbudowała pomnik UPA na górze Monastyrz koło Werchraty w gminie Horyniec-Zdrój (powiat lubaczowski). .. Myśl Polska, nr 47-48 (22-29.11.2020) Więcej >> plik pdf.

Przed rokiem (22.11.2019) zmarł nasz Kolega Stanisław Senkowski.
Prezes Stowarzyszenia “Pamięć i Nadzieja” w Chełmie.
W rocznicę Jego śmierci w dniu 22 listopada 2020 r. (niedziela) o godz. 18:00 zostanie odprawiona msza św. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego przy ul .Grottgera w Chełmie..Śp. Stanisław Senkowski był prezesem Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia w Chełmie, był także jednym z założycieli i wiceprezesem Stowarzyszenia “Pamięć i Nadzieja” w Chełmie.
Był inicjatorem powstania pomnika ku czci Polaków, ofiar ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów na Kresach wschodnich II Rzeczpospolitej w latach 1943-45 “Piety Wołyńskiej” na skwerze 27 Wołyńskiej Dywizji piechoty AK przy alei Marszałka Piłsudskiego w Chełmie. Organizował też pomoc na rzecz Polaków pozostających na ziemiach kresowych oraz ochronę pozostałych na Wołyniu i Polesiu dóbr kultury polskiej. W Grabowcu założył i był pierwszym prezesem Stowarzyszenia Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego. Był także inicjatorem i współorganizatorem czterech zjazdów absolwentów Liceum w Grabowcu.  Wspomnienie o Stanisławie Senkowskim >>plik pdf

12.07.2020 r. W 77. rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu,  rodziny ofiar, parlamentarzyści, przedstawiciele Miasta Chełm, członkowie Stowarzyszenia Pamięć i Nadzieja oraz organizacji kombatanckich oddali hołd pomordowanym. 
Podczas uroczystości swoje przemówienia, podkreślające ogrom okrucieństwa, które spotkało Polaków oraz bezwzględną konieczność kultywowania pamięci o tej zbrodni, wygłosili prezes Stowarzyszenia Pamięć i Nadzieja – Józef Górny oraz Prezydent Miasta Chełm – Jakub Banaszek.
11 lipca 1943 r. oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) zaatakowały 99 polskich wsi na Wołyniu dokonując brutalnych mordów na naszych rodakach.  Więcej >>

23.11.2019 r. Z wielkim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że 22 listopada 2019 r. około godz. siódmej zmarł po ciężkiej chorobie Stanisław Senkowski.
Msza św. pogrzebowa i ceremonia pogrzebowa odbyły się 25 listopada 2019 r., o godz. 12:00 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego przy ul. Grottgera w Chełmie.
Serdeczne wyrazy współczucia Rodzinie śp. Stanisława – w imieniu Stowarzyszenia Pamięć i Nadzieja w Chełmie – składa Zarząd Stowarzyszenia. Więcej >>

15.07.2018 r. 75. Rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu.
W  niedzielę 15 lipca pomimo nie najlepszej pogody w Chełmie na Skwerze 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej przy Alei J. Piłsudskiego obok Pomnika “Piety Wołyńskiej” odbyła się piękna i podniosła uroczystość poświęcona  pamięci ok. 200 tys. Ofiar ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów spod znaku OUN-UPA, którzy zginęli w latach 1939-1947, tylko dlatego, że byli Polakami.  Była to już piata uroczystość na tym Skwerze organizowana przez Stowarzyszenie “Pamięć i Nadzieja”. W uroczystości uczestniczyło ponad 500 osób. Więcej >>

8-11-2017 r. Uczniowie Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza w Grabowcu w Miejscach Pamięci Narodowej na Wołyniu. 
W środę 8 listopada 2017 roku uczestniczyłem jako przewodnik z grupą Młodzieży Gimnazjalnej i Licealnej Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza w Grabowcu w jednodniowym wyjeździe na Wołyń aby zapalić znicze pamięci na grobach Polaków znajdujących się na Wołyniu. Podczas Wszystkich Świętych młodzież zebrała 10 pudełek zniczy z przeznaczeniem do zawiezienia i zapalenia na grobach Polaków spoczywających na cmentarzach tuż za naszą wschodnią granica państwową... Więcej >>

9.07.2017 r.  74. rocznica “Krwawej Niedzieli” na Wołyniu.
Z okazji 74 Rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu Stowarzyszenie “Pamięć i Nadzieja” zorganizowało w niedziele 9 lipca skromną uroczystość poświęconą temu wydarzeniu.
O godzinie 9.30 w Bazylice Mniejszej na Górce odprawiona została Msza Święta w intencji Ofiar Rzezi Wołyńskiej.  Następnie o godzinie 11.00  odbyła się skromna uroczystość przy “Piecie Wołyńskiej”, która upamiętnia to tragiczne wydarzenie w historii Narodu Polskiego.  Najpierw złożone zostały przy Pomniku  wieńce  od Stowarzyszenia “Pamięć i Nadzieja”, Zarządu Okręgu Chełmskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Prezydenta Miasta Chełm, Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie i Grodzkiej Organizacji PSL w Chełmie. Więcej >>

UCHWAŁA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ 
z dnia 22 lipca 2016 r. w sprawie oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1943–1945. Plik pdf >>

UCHWAŁA SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 7 lipca 2016 r. w sprawie oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej w latach 1939–1945. Plik pdf >>

10.07.2016. Obchody 73. rocznicy męczeńskiej śmierci Zygmunta Rumla Komendanta VIII Okręgu Wołyń Zygmunta Rumla oraz „Krwawej Niedzieli na Wołyniu”. 
W przeddzień 73 rocznicy męczeńskiej  śmierci Zygmunta Rumla komendanta VIII Okręgu Wołyń Batalionów Chłopskich i 73 rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Chełmie przy “Piecie Wołyńskiej” na Skwerze 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty – miała miejsce uroczystość poświęcona tym rocznicom.
Organizatorem uroczystości był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Ogólnopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich w Warszawie, pod patronatem Prezydenta Miasta Chełm i Stowarzyszenia „Pamięć i Nadzieja.Więcej >>

26 luty 2015 r. I Chełmski Marsz Pamięci Sybiraków 10 lutego br. minęła 75. rocznica I wywózki Polaków na Syberię przez sowieckie NKWD z terenów zaanektowanych przez Związek Sowiecki po 17 września 1939 r.
Aby uczcić tą rocznicę Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Uczniowie Gimnazjum Nr 6 w Chełmie im. Sybiraków zorganizowali po raz pierwszy w Chełmie Marsz Pamięci Sybiraków, który odbył się 26 lutego 2015 r.
W programie Marszu była uroczysta msza święta w Bazylice NNMP w Chełmie, złożenie kwiatów pod Mauzoleum Ofiar Teroru Hitlerowskiego obok Bazyliki, przemarsz ulicami: Lubelską, Żwirki i Wigury, Stephensona, Plac Niepodległości i Piłsudskiego do Pomnika “Piety Wołyńskiej” na Skwerze 27 WDP AK i złożenie wiązanek kwiatów ku czci Ofiar ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów. 10 lutego br. minęła 75 rocznica I wywózki Polaków. Więcej >>

12.07.2015 r. 72. Rocznica “Krwawej Niedzieli” na Wołyniu. Uroczystość w Chełmie.
W niedzielę 12 lipca 2015 r., o godzinie 9:30 w bazylice NNMP na Górce odbędzie się msza św.  w intencji pomordowanych Kresowian. Na godzinie 11:00 zaplanowano składanie wieńców i kwiatów pod Pomnikiem Wołyńskim na Skwerze 27 Wołyńskiej Dywizji AK przy Alei Marszałka Piłsudskiego. 
Na tą uroczystość Stowarzyszenie zaprasza wszystkich pragnących uczcić Ofiary Rzezi Wołyńskiej. 
11 lipca 2015 roku minie 72. Rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu, w czasie której w 99  miejscowościach głównie w powiatach kowelskim, włodzimierskim i horochowskim ukraińscy nacjonaliści spod znaku OUN-UPA wspierani przez ukraińskich wieśniaków wymordowali około 10 tysięcy niewinnych i bezbronnych polskich mężczyzn, kobiet i dzieci – tylko dlatego, że byli Polakami. Krwawa Niedziela była apogeum Rzezi Wołyńskiej realizowanej przez OUN-UPA w latach 1943-1947Więcej >>

30.01.2014 r. Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej dla prezesa Stowarzyszenia Stanisława Senkowskiego.
W dniu 30 stycznia 2014 w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie podczas posiedzenia Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Wojewoda Lubelski Jolanta Szołno-Koguc wręczyła 18 osobom z województwa Lubelskiego zasłużonym w działalności na rzecz ochrony pamięci narodowej Medale Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej przyznane przez Przewodniczącego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Pana Władysław Bartoszewskiego. Za włożony wkład pracy i zasługi w budowie Pomnika Wołyńskiego w Chełmie oraz opiekę nad cmentarzami wojennymi 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej w Rymarzach, Bindudze i Bielinie na Wołyniu,  Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej odznaczony został Stanisław Senkowski.

14.07.2013. W uroczystościach 70. rocznicy Rzezi Wołyńskiej uczestniczyły kompanie honorowe Wojska Polskiego, Straży Granicznej oraz poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, szkół i instytucji. Mszy św. przewodniczył sufragan lubelski ks. biskup Artur Miziński.
Zaproszeni goście podkreślali w swoich przemówieniach jak ważne jest by pamiętać o rzezi wołyńskiej i o pomordowanych na Kresach. 70. rocznica rzezi wołyńskiej stała się datą szczególną dla wielu mieszkańców, szczególnie w obliczu kontrowersyjnych decyzji władz państwowych. – Nie można, podkreślam,nie można tego co się działo na Kresach nazywać czystką etniczną. To była zwykła rzeź, rzeź niewinnych ludzi, kobiet w ciąży i matek z dziećmi. O tej rzezi wołyńskiej trzeba mówić i pamiętać – mówił nam jeden z kombatantów obecnych na chełmskich uroczystościach 70-tej rocznicy rzezi wołyńskiej. Więcej >>

23.01.2013. Stanisław Senkowski odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za zasługi w pielęgnowaniu pamięci i upowszechnianiu wiedzy o najnowszej historii Polski i za działalność społeczną i kombatancką. 
W mateczniku Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” w podwarszawskim Karolinie miało miejsce uroczyste spotkanie świąteczno-noworoczne weteranów walk o niepodległość oraz ofiar represji z całej Polski. Organizatorem uroczystości był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. W spotkaniu udział wzięły licznie przybyłe delegacje kombatantów, damy i kawalerowie Virtuti Militari, członkowie Rady Kombatanckiej oraz wojewódzkich Rad Kombatanckich.

17.09.2011. UROCZYSTOŚĆ ODSŁONIĘCIA POMNIKA W CHEŁMIE
17 września 2011 r. mieszkańcy Chełma i okolic, władze miasta i województwa, kombatanci i duchowieństwo wzięli udział w odsłonięciu „Pomnika ku czci Polaków, ofiar ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów na kresach wschodnich II Rzeczpospolitej w latach 1943 – 1945”.
Pomnik ustawiono na skwerze 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK przy alei Marszałka J. Piłsudskiego.
Autorem pomnika jest Witold Marcewicz, artysta kamieniarz z Bełżyc z 40-letnim doświadczeniem – mówi Stanisław Senkowski prezes Stowarzyszenia “Pamięć i Nadzieja”. Pieta na obelisku przedstawia kobietę trzymającą w ramionach martwe dziecko. Na cokole widnieje napis, “Jeśli my zapomnimy o Nich, Ty Boże zapomnij o nas”. Treść wzywa do pamięci o Polakach poległych na Kresach, a o także Ukraińcach, którzy za ratowanie Polaków ponieśli śmierć. Zdjęcia – Dariusz Senkowski. Więcej >>

W roku 2010 Stowarzyszenie zrealizowało ważne zadanie statutowe a mianowicie przygotowało i wydało książkę zawierającą referaty wygłoszone na konferencji popularno-naukowej, która miała
miejsce w dniu 11 lipca 2009 r. Materiały z tej konferencji związane tematycznie z tzw. „Rzezią Wołyńską” po odpowiednim opracowaniu przez członka Stowarzyszenia Stanisław Koszewskiego zostały wydane w książce pt.” Pamięć i Nadzieja” przez Drukarnię Kresową w Chełmie w ilości 1000 egzemplarzy. Książka ta jest kompendium wiedzy o tragicznych wydarzeniach na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej.
Egzemplarze tej książki przekazywane zostały do Chełmskiej Biblioteki Publicznej, Biblioteki  Pedagogicznej i są przekazywane do bibliotek szkolnych na terenie Chełma i okolic. Pobierz plik pdf

10.07.2010 r. Uroczystość pod “Krzyżem Wołyńskim”. W uroczystość pod Krzyżem Wołyńskim  uczestniczyły delegacje kombatanckie i poczty sztandarowe.Wieniec od Stowarzyszenia Pamięć i Nadzieja pod Krzyżem złożyli :  Franciszek Golik – prezes i Stanisław Senkowski – wiceprezes. z drugim wieńcem, od prawej: Jan Górny (z-ca Prezydenta Miasta Chełm) i Jan Markowski (prezesa Chełmskiego Środowiska Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Wołyński).  Więcej >>

11 lipca 2009 r. Uroczystość poświęcenia Krzyża Wołyńskiego w Chełmie i wmurowania kamienia węgielnego pod przyszły pomnik. 
Odsłonięcia krzyża i tablicy epitafijnej dokonali:  wojewoda lubelski Eugenia Tokarska, Starosta powiatu Chełmskiego Kazimierz Stocki, ks. infułat Kazimierz Bownik, wiceprezydent Miasta Chełm Józef Górny i Prezes Stowarzyszenia „Pamięć i Nadzieja” w Chełmie Franciszek Golik. Mszę w intencji ofiar zbrodni ukraińskich nacjonalistów spod znaku OUN-UPA odprawił ks. infułat Kazimierz Bownik. Mszę św. koncelebrowało 15 kapłanów. W liturgii uczestniczył m.in. ks. Isakowicz-Zaleski. Uroczystą mszę uświetnił śpiewem Męski Chór z Parafii Rozesłania Apostołów w Chełmie prowadzony przez organistę Romualda Turowskiego. Uczestniczyli posłowie na Sejm RP z ramienia PSL Franciszek Stefaniuk i Tadeusz Sławecki, Wojewoda Lubelska Genowefa Tokarska, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski, Starosta Chełmski Kazimierz Stocki i Wiceprezydent Miasta Chełm Józef Górny. Więcej >>

Aktualnie Portal jest w przebudowie.  Materiały są sukcesywnie uzupełniane. 
Całość materiału dokumentalnego Stowarzyszenia zawiera Kronika PiN 2009-2019 >>plik pdf