DOMOSTAWA 14.07.2024 r.
W niedzielę 14 lipca 2024 roku o godz. 11:00 w Domostawie w Gminie Jarocin w województwie podkarpackim został odsłonięty Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej według projektu nieżyjącego już polskiego artysty rzeźbiarza o światowej sławie – Andrzeja Pityńskiego. Pomnik jest darem dla Narodu Polskiego od polskich weteranów ze Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Wielu z nich ma pochodzenie Kresowe. W tym doniosłym wydarzeniu upamiętniającym Ofiary ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu, Małopolsce Wschodniej, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu udział wzięła delegacja Stowarzyszenia “Pamięć i Nadzieja” w Chełmie. Przewodniczącym Społecznego Komitetu Budowy pomnika jest były wójt Gminy Jarocin Pan Zbigniew Walczak. Przewodniczącym Komitetu Honorowego Społecznego Komitetu Budowy Pomnika był ś.p. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Mimo trwających od kilku dni upałów, Opatrzność sprawiła, że w godzinach poprzedzających rozpoczęcie uroczystości spadł rzęsisty deszcz, który ustał tuż przed godziną 11:00, a pochmurne niebo i umiarkowana temperatura towarzyszyły zebranym przez cały czas uroczystości. Trwała ona ponad 4 godziny. Według wstępnych szacunków w uroczystości udział wzięło około 10 tysięcy osób z Polski i zagranicy, w tym ze Stanów Zjednoczonych i Kanady.
Mszę Świętą pod przewodnictwem ks. Antoniego Moskala (kustosza pamięci o Polakach pomordowanych przez UPA w Bieszczadach) sprawowali:
ks. Ryszard Halwa – pallotyn, działacz pro-life, publicysta, redaktor naczelny pisma „Moja Rodzina” i portalu internetowego prawy.pl.
ks. Franciszek Partyka – Proboszcz Parafii św. Stanisława Biskupa w Tarnogórze
ks. Mariusz Lizończyk – Proboszcz Parafii św. Brata Alberta w Jaworznie
ks. Ireneusz Pruski – Parafia pw. Św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim
ks. Paweł Łukaszka – Proboszcz Parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Korzkwi,
ks. Mariusz Majewski – Parafia pw. św. Judy Tadeusza w Jeleniej Górze
ks. Krzysztof Lewandowski – Proboszcz Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Toruniu
ks. Ryszard Krakowski – Proboszcz Parafii pw. NMP Niepokalanego Poczęcia w Wojkowie
ks. Ryszard Szymkowiak – Proboszcz Parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bydgoszczy
ks. Ryszard Stradomski z Florydy
ks. Ryszard Józef Kowaluk z Wołynia
Po Mszy Świętej nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika, a następnie Apel Pamięci, Salwa Honorowa, wystąpienia okolicznościowe oraz złożenie wieńców. Zdjęcia z uroczystości >> Film >> Źródło: FB
———————–[…]na uroczystość odsłonięcia Pomnika „Rzeź Wołyńska” do Domostawy przybyło ok. 15 tysięcy Polaków. Liczba patriotów, owej „Polskiej Husarii”, w formie przetrwalnikowej i w najlepszym znaczeniu tego określenia, zmniejszyła się zatem wydatnie. W dodatku z rządu warszawskiego w Domostawie nie było nikogo, nawet wojewody! Na szczęście byli przedstawiciele Samorządu, którzy ratowali honor władz. Z sejmu byli zaś /i chwała im za to!/ tylko przedstawiciele Konfederacji Korony Polskiej. Nie było też ani jednego biskupa, o Prymasie Polski nie wspominając. Prezydent Polski bywał wraz z małżonką na otwarciach jakichś kawałków autostrad, czy innych równie ważnych wydarzeniach, ale nie znalazł czasu i chęci, aby przybyć na odsłonięcie Pomnika Ludobójstwa na Narodzie Polskim. „Słudzy narodu ukraińskiego” i innych zatem nie przybyli.[…]
Anna Larysz – Recz – Myśl Polska, nr 31-32 (28.07-4.08.2024)
11 lipca 2024 r., w godzinach porannych w 81. rocznicę “krwawej niedzieli” na Wołyniu – delegacja członków Stowarzyszenia “Pamięć i Nadzieja w Chełmie złożyła wiązankę żywych biało-czerwonych kwiatów pod “Krzyżem Wołyńskim” na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Wojsławickiej w Chełmie. Krzyż stanowi symboliczną mogiłę ofiar ukraińskiego ludobójstwa, które od ośmiu dekad spoczywają w bezimiennych dołach śmierci, czekając na ekshumację i chrześcijański pochówek. Po złożeniu kwiatów, z myślą o ofiarach, a w szczególności o pomordowanych dzieciach, Członkowie Stowarzyszenie zapalili biały znicz, z figurką Aniołka na jego obudowie.
Tekst i zdjęcia Józef Górny – prezes Stowarzyszenia “Pamięć i Nadzieja” w Chełmie.
Zdjęcia >>
Przebieg chełmskich uroczystości w niedzielę 07 lipca 2024 r. zorganizowanych przez Stowarzyszenie “Pamięć i Nadzieja” w Chełmie, poprzedzające 81. rocznicę “krwawej niedzieli” na Wołyniu – apogeum ukraińskiego ludobójstwa na Polakach
9:00 – Msza Święta w intencji Ofiar ludobójstwa w Bazylice Mariackiej w Chełmie.
11:00 – Uroczystość pod pomnikiem “Piety Wołyńskiej” na skwerze im. Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, przy Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego, w tym:
– dekoracja uczestników uroczystości przypinkami imitującym kwiat lnu z napisem “Pamiętamy” -symbol krwawej niedzieli na Wołyniu,
– prezentacja poezji Pana Krzysztofa Kołtuna o tematyce wołyńskiej.
– wystąpienie wprowadzające Prezesa Stowarzyszenia Józefa Górnego. plik pdf
– odczytanie listu Wicemarszałka Sejmu RP Piotra Zgorzelskiego do uczestników uroczystości. plik pdf.
Wystąpienia zaproszonych gości:
– Pani Teodozja Zgliniecka – wspominała napad na kościół w Kisielinie 11 lipca 1943 r.,
– Pani Poseł na Sejm RP Anna Dąbrowska-Banaszek,
– Starosta Hrubieszowski Józef Kuropatwa,
– Prezydent Miasta Chełm Pan Jakub Banaszek
Odznaczenia członków Chełmskiego Środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji AK medalami 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.
Informacja Pani Dyrektor Natalii Jędruszczak o uroczystościach wołyńskich organizowanych 11 i 12 lipca 2024 r. przez Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Chełmie (w organizacji)
Składanie wieńców u stóp pomnika “Piety Wołyńskiej”,
– Zaproszeni goście >>plik pdf
– Relacja fotograficzna. Zdjęcia: Jolanta Miasiewicz i Józef Górny.>>dysk Google
Stowarzyszenie “Pamięć i Nadzieja” w Chełmie – począwszy od 11 lipca 2009 roku, organizuje w Chełmie uroczystości upamiętniające Polaków – Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
W niedzielę 7 lipca 2024 r. o godz. 9:00, w Bazylice p.w. Narodzenia NMP na Górze Chełmskiej, zostanie odprawiona Msza Święta w intencji pomordowanych.
Tego samego dnia o godz. 11:00, na Skwerze im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej , przy al. Marszałka Józefa Piłsudskiego, u stóp “Piety Wołyńskiej” będą złożone wieńce i wiązanki kwiatów.
Z poważaniem
Józef Górny – Prezes Zarządu Stowarzyszenia “Pamięć i Nadzieja”
ZAPROSZENIE >> plik pdf
Zapraszam do czytania kwietniowego numerem “Powinności”. Zwracam uwagę na tekst Piotra Pieli pt. “Strażnik trudnej pamięci” o twórczości Leszka Wójtowicza z Zamościa i prof. Eugeniusza Wilkowskiego o idei utworzenia Muzeum Pamięci Ofiar Ludobójstwa Wołyńsko-Małopolskiego…
Wielokrotnie pisaliśmy o potrzebie utworzenia w Chełmie Muzeum Pamięci Ofiar Ludobójstwa Wołyńsko-Małopolskiego. Do niedawna były obecne siły polityczne, które przekonywały, że zostanie wprowadzone do przestrzeni miasta. Przypomnijmy, że 10 lipca 2020 r. przy Pomniku Wołyńskim w Chełmie Jacek Sasin, wicepremier polskiego rządu, w obecności Andrzeja Dery, sekretarza stanu z Kancelarii Prezydenta RP, Lecha Sprawki, wojewody lubelskiego, parlamentarzystów, Jakuba Banaszka, prezydenta Chełma, proklamował powstanie Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej i Instytutu Badań i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Na oczach zebranych wicepremier z prezydentem miasta podpisali stosowne dokumenty. Z czasem pomysłodawcy, bez jakichkolwiek wyjaśnień, zrezygnowali z zamysłu stworzenia Instytutu Badawczego, forsując Centrum Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego…. Cały artykuł >> https://www.odkupiciel-chelm.pl/documents/7680.pdf
Z głębokim smutkiem informujemy, że w dniu dzisiejszym,
9 stycznia 2024 roku w wieku 67 lat zmarł ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski – duchowny katolicki obrządków ormiańskiego i łacińskiego.
Wspaniały Kapłan, wielki Patriota, społecznik, gorący orędownik zachowania pamięci i upamiętnienia Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
Pisał, mówił, nauczał. Nie bał się poruszać tematów niewygodnych czy to dla władzy, czy dla kościoła.
Zarząd i członkowie Stowarzyszenia “Pamięć i Nadzieja” w Chełmie z zaszczytem i szacunkiem gościli Czcigodnego ś.p. Księdza Tadeusza, podczas uroczystości odsłonięcie “Krzyża Wołyńskiego” w Chełmie w dniu 11 lipca 2009 roku a także odsłonięcia Pomnika “Piety Wołyńskiej” w Chełmie w dniu 11 września 2011 roku.
Wiernym oraz wszystkim osobom, którym śmierć Czcigodnego ś.p. księdza Tadeusza sprawiła ból – Zarząd Stowarzyszenia “Pamięć i Nadzieja” składa serdeczne wyrazy współczucia.
Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie
W imieniu Zarządu Stowarzyszenia
Józef Górny – Prezes
Powinność. Pismo kulturalno-społeczne Ziemi Chełmskiej
Nr 5 październik 2023
Od redakcji: Bieg wydarzeń w Ojczyźnie ponownie kieruje nas ku rozważaniom na temat aktualnej kondycji naszego państwa, ale też stanu świadomości narodowej rodaków. Uprzedzając programowych kontestatorów, podkreślamy, że nie czynimy tego z przesłanek natury nacjonalistycznej. Dalecy jesteśmy od tego rodzaju stanowisk. Od lat konsekwentnie upominamy się o potrzebę respektowania ponadczasowych wartości, przyjmowanych za realnie istniejące byty. Zostały one nadane przez Stwórcę i wpisane w ludzką naturę. Naszym zadaniem jest umieć je odczytać i przyjmować za podstawę ładu społecznego…
Cały numer do pobrania >> plik pdf
Prof. dr hab. Włodzimierz Osadczy
Powinność. Pismo kulturalno-społeczne Ziemi Chełmskiej – grudzień 2023
Konstatacje po lekturze październikowego numeru „Powinności”
Październikowy numer „Powinności” burzy niechlubną tradycję panującą w dziennikarstwie polskim, kiedy sprawy „zbrodni wołyńskiej” intensywnie omawia się w połowie lipca, a potem okres wakacyjny wycisza emocje i aktualność tematu, i „daje się spokój” do kolejnego lipca. Pismo zawiera liczne refleksje związane z tak niechcianymi w III RP obchodami rocznicy ukraińskiego ludobójstwa, ale także wprowadza czytelnika w głębsze rozumienie spraw obecnej, tak dziwnej i niezrozumiałej polityki ukraińskiej, prowadzonej przez polityków polskich. Powinniśmy pamiętać, że ten głos wołającego na pustyni z Chełma dociera dzięki niestrudzonemu prof. Eugeniuszowi Wilkowskiemu – redaktorowi odpowiedzialnemu „Powinności” – który w znacznej mierze wypełnił pismo swymi obserwacjami i przemyśleniami. Cały tekst >> plik pdf
Uroczystości 80. rocznicy Rzezi Wołyńskiej odbyły się w Chełmie we wtorek, 11 lipca 2023 r. w 80. rocznicę Krwawej Niedzieli pod pomnikiem Piety Wołyńskiej przy al. Piłsudskiego.
Uroczystość otworzył Józef Górny – prezes Stowarzyszenia Pamięć i Nadzieja w Chelmie. (Treść wystąpienia – plik pdf>>)
O 10:30 rozpoczęła się msza polowa …
Fotorelacja w albumie Google >>
Więcej informacji >>
10 lipca 2023 roku, w przeddzień 80. rocznicy krwawej niedzieli na Wołyniu, w imieniu Stowarzyszenia “Pamięć i Nadzieja”, wiązankę kwiatów pod “Krzyżem Wołyńskim” przy Kaplicy Cmentarnej Cmentarza Komunalnego w Chełmie, stanowiącym symboliczną mogiłę tych ofiar, które od 80 lat czekają na ekshumację i chrześcijański pochówek, złożyli: Józef Górny, Stanisław Koszewski, Marian Pawluk.
Dla przypomnienia “Film dokumentalny pt: ” Zmarłych pogrzebać “https://drive.google.com/file/d/1a-xnxDG8KKvhCEqurloEe8oxV3EKqcpT/view?usp=sharing
Więcej informacji >>
W trosce o zachowanie pamięci
Eugeniusz Wilkowski – List do Redakcji “Nowego Tygodnia”
W poprzednim numerze „Nowego Tygodnia” [nr 26(914), 26 czerw¬ca – 2 lipca 2023] zamieszczona została notatka Chełm. 80. rocznica Rzezi Wołyńskiej. Skwer pamięci ofiar o obchodach w naszym mieście 80. rocznicy „krwawej niedzieli” na Wołyniu. Jest ona powszechnie przyjmowana za apogeum ludobójstwa Polaków na Kresach, dokonanego przez Ukraińców zniewolonych zdechrystianizowaną ideologią nacjonalizmu. Tekst ten został przygotowany w oparciu o informacje pochodzące od prezydenta Chełma…Więcej >> plik pdf
Obchody 80. rocznicy ludobójstwa Polaków zamieszkałych Wołyń, a także Polesie, Podole, Pokucie, Ziemię Lwowską, Bieszczady, Podkarpacie i wschodnią Lubelszczyznę
Uchwałą z dnia 22 lipca 2016 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. W niedzielę 11 lipca 1943 roku ponad sto polskich wsi, tysiące polskich rodzinoraz wiele kościołów obrządku rzymskiego w trakcie nabożeństw zostało zaatakowanych przez oddziały ukraińskich nacjonalistów. Tylko w tym dniu zamordowano, częstokroć w okrutny sposób, około 10 tysięcy Polaków: kobiet mężczyzn i dzieci. Zginęli tylko dlatego, że byli Polakami. Dzień ten był kulminacją ludobójstwa dokonanego w latach 1943-1947 na ok. 150 tysiącach obywateli II Rzeczypospolitej, głównie mieszkańcach wsi.
ZAPROSZENIE
Szanowni Państwo
11 lipca 2023 roku (wtorek) o godz. 10:30 w 80. rocznicę „krwawej niedzieli” na Wołyniu – w Chełmie, na Skwerze im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK przy Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego, u stóp pomnika „Piety Wołyńskiej”, odbędzie się uroczystość religijno-patriotyczna, upamiętniająca polskie ofiary tamtych tragicznych wydarzeń i tych sprawiedliwych Ukraińców, którzy za ratowanie Polaków lub odmowę współudziału w zbrodni zapłacili cenę najwyższą.
Zarząd Stowarzyszenia „Pamięć i Nadzieja” ma zaszczyt i przyjemność zaprosić Państwa Internautów do wzięcia udziału w w/w. uroczystości. Przekażcie Państwo tę informację przyjaciołom i znajomym.Uroczystość objął Honorowym Patronatem Prezydent Miasta Chełm Jakub Banaszek.
Z poważaniem Józef Górny – Prezes Zarządu
Zaproszenie >>plik pdf
Program obchodów w Chełmie 8 – 11 lipca 2023 r. – na plakacie…
Mszę św. polową koncelebrowaną odprawi ks. bp. Adam Bab
7 maja 2023 r. w wieku 96 lat zmarł Franciszek Golik.
Znany chełmski społecznik, człowiek cieszący się wielkim szacunkiem i autorytetem. Prezes Zarządu Okręgowego ZKRPiBWP w Chełmie oraz Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia “Pamięć i Nadzieja”.
Franciszek Golik, urodził się w 1926 roku w Teresówce, gmina Siedliszcze, parafia Buczyń, powiat Kowel, dawne województwo wołyńskie.
Zawsze był pogodny, uśmiechnięty i od zawsze pomagał ludziom, kiedy pracował i później na emeryturze. Wspaniały Chełmianin, patriota duszą i sercem oddany swojemu miastu. Był prawdziwym społecznikiem, który potrafił zrozumieć ludzkie potrzeby. Wszyscy doceniali jego działalność w Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, czy klubach kombatanckich. Do końca był aktywny. Nie było uroczystości państwowych w Chełmie bez jego obecności.
Uroczystość pogrzebowa odbyła się 11 maja o godz. 11:00 w Bazylice Narodzenia NMP w Chełmie.
Cześć Jego pamięci!
Źródło: https://chelm.naszemiasto.pl/chelm-nie-zyje-franciszek-golik-znany-i-ceniony-chelmski/ar/c1-9316723
Więcej >>
Od redakcji: Umarł nasz długoletni kolega i redaktor Myśli Polskiej, kol. Zbigniew Lipiński (1943-2023). Dzisiaj chcemy przypomnieć naszym czytelnikom Jego tekst sprzed lat 10.
Dotyczył on ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach. Kol. Zbigniew Lipiński, pochodzący z Kresów (wieś Hołoby k. Włodzimierza Wołyńskiego) urodził się w roku tragicznym, w roku apogeum zbrodni na Wołyniu. Recz jasna nie pamiętał tamtych dni, ale tamta tragedia tkwiła w Nim zawsze. Był czynnym działaczem ruchu kresowego od lat 90. W naszym przekonaniu publikacja tego tekstu sprzed lat dziesięciu będzie najlepszym na dzisiaj przypomnieniem kol. Zbigniewa Lipińskiego, tym bardziej, że jest on nadal bardzo aktualny. Oto tekst: plik pdf >>
6.04.2023 r.
Nowa publikacja
Profesor Eugeniusz Wilkowski zakończył prace nad książką pt. “W trosce o zachowanie pamięci. Chełmskie znaki męczeństwa Kresowian”. Aktualnie książka jest gotowa do druku. Okładka książki >> plik jpg
Publikujemy spojrzenie na książkę gen. dr. Jacka Pomiankiewicza, (przygotowane do “Powinności”) pt. “Potrzeba pamięci o męczeństwie Kresowian”.
Prezentowana dziś Czytelnikom publikacja W trosce o zachowanie pamięci. Chełmskie znaki męczeństwa Kresowian (Chełm 2023) jest kolejną pracą dr. hab. Eugeniusza Wilkowskiego, po wydanym ostatnio zbiorze pt. Szkice o dziedzictwie Kresów, dotyczącą tematyki Kresowej, choć w nieco innym wymiarze. Została opatrzona przesłaniem autora: „By w polityce historycznej państwa dostrzec wysiłek małych ojczyzn” oddającym jego trwały pogląd na rolę lokalnych środowisk. O tym prof. E. Wilkowski wspomina już we Wstępie opracowania: „Nie wdając się w dyskurs o prowadzonej dotąd polityce kulturowej państwa wobec środowisk lokalnych, jednoznacznie opowiadamy się za potrzebą nadawania tym społecznościom pełnej podmiotowości”... Cały artykuł >> plik pdf
Ewa Siemaszko o książce – W trosce o zachowanie pamięci…
Książka Eugeniusza Wilkowskiego W trosce o zachowanie pamięci. Chełmskie znaki męczeństwa Kresowian (Chełm 2023) jest książką wyjątkową. Do tej pory nikt nie przedstawił tak drobiazgowo wysiłku wielu ludzi o zachowanie pamięci ofiar zbrodni wołyńskiej. Także całego procesu uwieńczonego postawieniem pomnika w Chełmie i wszystkich innych wydarzeń na przestrzeni lat, jak np. przebieg uroczystości, udział przedstawicieli władz, wygłaszane wówczas słowa itp. Jest to piękna praca, praca o ludziach i dla ludzi żyjących i nieżyjących. Zazwyczaj w doprowadzenie do upamiętnień, czy w organizację różnych przedsięwzięć służących pamięci narodowej jest zaangażowanych wielu ludzi, ale zauważani są tylko najbardziej aktywni przedstawiciele organizacji, a w książce autorstwa E. Wilkowskiego są obecni wszyscy, którzy cokolwiek uczynili. Jakże jest to ważne, również dla rodzin tych osób. Gratuluję tej cennej publikacji. Powinna być w każdej chełmskiej bibliotece. W różnych miejscach Polski środowiska kresowe i patrioci nie mający związków z Kresami mają podobne osiągnięcia, ale nikt do tej pory nie udokumentował tych działań tak profesjonalnie i szczegółowo. Ewa Siemaszko
Powinność. Pismo kulturalno-społeczne Ziemi Chełmskiej – grudzień 2023
10.07.2022 r. Chełm. Uroczystości w 79. rocznicę “krwawej niedzieli” na Wołyniu
W niedzielę, 10 lipca, Stowarzyszenie “Pamięć i Nadzieja” zorganizowało w Chełmie uroczystość upamiętnienia 79. rocznicy “krwawej niedzieli” na Wołyniu, która była kulminacją czystek etnicznych ludności polskiej na Wołyniu, Lubelszczyźnie i Małopolsce Wschodniej w latach 1939 – 1947.
Więcej >>
Konstatacje wyzwalane 79. rocznicą „krwawej niedzieli” Eugeniusz Wilkowski – plik pdf >>
W Chełmie odbędą się uroczystości związane z 79. rocznicą “krwawej niedzieli” na Wołyniu
W niedzielę, 10 lipca bieżącego roku, Stowarzyszenie “Pamięć i Nadzieja” organizuje w Chełmie uroczystość upamiętnienia 79 rocznicy “krwawej niedzieli” na Wołyniu, która była kulminacją czystek etnicznych ludności polskiej na Wołyniu, Lubelszczyźnie i Małopolsce Wschodniej w latach 1939 – 1947.
Decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, dzień 11 lipca jest “Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian”.
W tym roku, program uroczystości rocznicowych w Chełmie, w niedzielę dnia 10 lipca 2022 roku, obejmuje:
• o godz. 9:00 – Mszę Świętą w intencji pomordowanych, w Bazylice Mariackiej na Górze Chełmskiej,
• o godz. 11:00 złożenie wieńców u stóp Pomnika – Piety Wołyńskiej przy al. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Zapraszamy Państwa do udziału w ww. uroczystościach. Państwa udział będzie wyrazem pamięci społeczeństwa o pomordowanych Kresowianach. Jako Naród, jesteśmy to winni Im, i ich Rodzinom.
Zarząd
Stowarzyszenia “Pamięć i Nadzieja”
w Chełmie