753,079 unikalne wizyty
3 LUTEGO 2010 r. www.tygodnikzamojskl.pl
new

3 LUTEGO 2010 r. www.tygodnikzamojskl.pl

Organizacje kresowe organizują 5 lutego protest przeciwko nadaniu Stepanowi Banderze tytułu Bohatera Ukrainy Policzek dla Kresowian Decyzja ustępującego prezydenta Wiktora Juszczenki o nadaniu jednemu z przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepanowi Banderze najwyższego tytułu honorowego Ukrainy wywołała w środowiskach polskich Kresowian ogromne oburzenie.
Emocje jeszcze nie opadły, gdy Juszczenko wydał kolejny dekret, uznający członków OUN i Ukraińskiej Powstańczej Armii za uczestników walk o niepodległość ukraińskiego państwa.

Na OUN i UPA spoczywa odpowiedzialność za masowe mordy dokonane w ciągu kilkunastu miesięcy 1943 i 1944 roku na Polakach mieszkających na Wołyniu. Ta ludobójcza akcja pochłonęła ok. 60-100 tys. ofiar.
- Bardzo się dziwię, że ktokolwiek w Polsce może uważać ostatnie decyzje prezydenta Juszczenki za wewnętrzną sprawę Ukrainy. Większość środowisk traktuje je jako policzek dla Polski - mówi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duchowny i działacz społeczny, który od wielu lat zabiega o należyte upamiętnienie ofiar ludobójstwa na Kresach Wschodnich.
Ks. Isakowicz-Zaleski był jednym z organizatorów ubiegłorocznej akcji protestacyjnej przeciwko nadaniu przez KUL tytułu doktora honoris causa właśnie prezydentowi Juszczence, któremu Kresowianie już wtedy zarzucali stawianie pomników ukraińskim nacjonalistom i faszystom. Pomnik Bandery stanął we Lwowie w 2007 r., z okazji uroczyście obchodzonej 65. rocznicy powstania UPA; dwa lata później na pomnik na obrzeżach tego miasta wyniesiono z kolei Romana Szuchewycza, głównego dowódcę UPA, bezpośrednio odpowiedzialnego za rzezie Polaków.
Teraz ks. Isakowicz-Zaleski wspólnie ze Światowym Kongresem Kresowian, skupiającym kilkadziesiąt organizacji kresowych z Polski i świata zapowiada protesty w wielu miastach Polski. Nie możemy milczeć
- Nie możemy milczeć, i to z kilku powodów. Bandera był założycielem i szefem organizacji terrorystycznej mordującej nie tylko Polaków, ale też przedstawicieli innych narodowości, Żydów,Ormian. Nadawanie takiej osobie na początku XXI wieku, w środku Europy,przez naszych sąsiadów, tytułu bohatera jest rzeczą nieprawdopodobną - mówi ks. Isakowicz-Zaleski. - Tytuł bohatera nadał Banderze prezydent Juszczenko, który będzie musiał ustąpić ze stanowiska, bo przegrał wybory prezydenckie, zdobywając zaledwie 5 proc. głosów. Jego czas już minął.
Podejmowanie tak ważnych decyzji na chwilę przed ustąpieniem jest po prostu nieuczciwe, tym bardziej że sami Ukraińcy są w tej sprawie skłóceni. Bandera za bohatera uznawany jest głównie w dawnym województwie wołyńskim, w obwodach lwowskim, stanisławowskim czy tarnopolskim. Większość wschodniej Ukrainy jest przeciwko niemu. Ta decyzja skłóca też Ukraińców i Polaków.
Ogólnopolska akcja protestacyjna przeciwko gloryfikacji Bandery i UPA odbędzie się w piątek, 5 lutego. Pikiety odbędą się pod ambasadą Ukrainy przy al.Szucha w Warszawie oraz pod konsulatami ukraińskimi w Krakowie, Lublinie i Wrocławiu. Na transparentach ma się pojawić hasło: „Polska i Ukraina -
przyjaźń i pojednanie. Juszczenko, Bandera, OUN-UPA i SS Galizien - hańba i potępienie" . Kolejny protest zapowiadany jest na 7 lutego w Warszawie. Ma towarzyszyć losowaniu grup eliminacyjnych na mistrzostwa Euro 2012. Organizatorzy rozważają wysłanie listów do władz FIFA i UEFA, które naświetliłyby zagranicznym dziennikarzom problem odradzania się w zachodniej Ukrainie „faszyzmu". Światowy Kongres Kresowian wystąpił także do marszałka Sejmu z apelem „o podjęcie energicznych i stanowczych działań, mających na celu przeciwdziałanie dalszemu bezczeszczeniu czci i pamięci naszych Rodaków", przypominając, że tragiczny los Polaków na Kresach Wschodnich był rezultatem ideologicznie zaplanowanych czystek etnicznych. Tym działaniem miałaby być uchwała Sejmu, w której potępione zostaną ostatnie decyzje ustępującego prezydenta Ukrainy.
- Polskie władze nie zareagowały na ostatnie wydarzenia, zapewne w imię błędnej poprawności politycznej. Czym innym jest niepodległość Ukrainy, bo nikt nie kwestionuje, że Ukraina miała do niej prawo,czym innym stawianie pomników mordercom.
To tak, jakby Niemcy stawiali dziś na cokołach zbrodniarzy skazanych w procesie norymberskim - mówi Jan Skalski, prezes Kongresu Kresowian.
- Nie po raz pierwszy polskie władze nie potrafią się o nas upomnieć - dodaje Janina Kalinowska, przewodnicząca działającego w Zamościu Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu.

■ Polska głównym wrogiem

- Należy zrozumieć ludzi, którzy na własnej skórze przeżyli działania UPA. Trudno się dziwić ich oburzeniu,ale kiedy w grę wchodzą takie emocje, pojawiają się przejaskrawienia - uważa prof. Andrzej Chojnowski, kierownik Zakładu Historii XX wieku w Instytucie Historycznym UW.
- W przyrównywaniu Bandery do zbrodniarzy hitlerowskich jest trochę przesady. Bandera na pewno nie był politykiem, który prowadził działalność łagodnymi metodami, ale osobiście na sumieniu zbyt wiele nie miał. Co innego niektóre ukraińskie formacje szukali różnych partnerów - na początku mieli być
nimi przede wszystkim Niemcy,i równocześnie określali się względem innych narodów. Polacy stali się ich głównym wrogiem na tych terenach, które Ukraińcy uważali za kluczowe dla stworzenia swojego państwa.
- W okresie międzywojennym ukraińskie formacje niepodległościowe prowadziły walkę przeciwko państwu polskiemu metodami, jak dziś powiedzielibyśmy, terrorystycznymi, organizując min. zamachy na polskich polityków. W czasie wojny tej metody zaniechano, powołane zostały natomiast oddziały
partyzanckie, czyli zorganizowane oddziały zbrojne, które znów działały głównie przeciwko tym,których Ukraińcy uważali za najważniejszych wrogów, przeciwko Polakom. Była to niewątpliwie partyzantka brutalna, która bezwzględnie rozprawiała się z ludnością cywilną, czasem obierając wręcz
sadystyczne metody - mówi prof. Chojnowski. - Natomiast sam Bandera na to, co działo się w czasie II wojny, bezpośredniego wpływu już nie miał, bo w 1941 r. został przez Niemców aresztowany i osadzony w obozie. Jego duch nad polityką ukraińską niewątpliwie się jednak unosił.

Anna Rudy

Stepan Bandera
(ur. w 1909 r. w ówczesnej Polsce, we wsi Uhrynów Stary w woj. stanisławowskim; zginął zamordowany przez KGB w 1959 r. w Monachium). Był synem grekokatolickiego proboszcza. Działalność polityczną rozpoczynał w UWO (Ukraińskiej Organizacji Wojskowej), która zorganizowała m.in. nieudane zamachy na Józefa Piłsudskiego oraz prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego. W 1928 r. wstępuje do OUN, w 1933
r. staje na jej czele. Organizacja przeprowadza liczne zamachy, m.in. udany, zlecony przez samego Banderę zamach na ministra spraw wewnętrznych RP Bronisława Pierackiego. Bandera zostaje skazany przez polski sąd na karę śmierci i osadzony w więzieniu. Wychodzi na wolność w 1939 r. na mocy amnestii po wybuchu II wojny i wznawia działalność. W 1941 r. Bandera zostaje przez Niemców aresztowany i osadzony w obozie. Po wojnie przebywa na emigracji. 

Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 27
Najnowszy użytkownik: cabbar
STOWARZYSZENIE
CELE STOWARZYSZENIA
ZAŁOZYCIELE
ZARZĄD
STATUT
DOKUMENTY
SPRAWOZDANIA
UROCZYSTOŚĆ 11-07-2009
WYBRANY PROJEKT POMNIKA
HONOROWY PATRONAT
ODSŁONIĘCIE POMNIKA
FOTOREPORTAŻ -17.09.2011
FUNDATORZY
KRONIKA STOWARZYSZENIA
70.ROCZNICA RZEZI WOŁYŃSK.
W PAROŚLI I SARNACH
POGRZEB PO 70 LATACH
ZŁOTY MEDAL DLA PREZESA
I MARSZ PAMIĘCI SYBIRAKÓW
DYPLOM DLA ST.SENKOWSKIEGO
72.ROCZNICA RZEZI WOŁYŃSKIEJ
DĘBY PAMIĘCI
73.ROCZNICA RZEZI WOŁYŃSKIEJ
Lokalizacja pomnika
LOKALIZACJA

Pomnik zostanie wzniesiony u zbiegu Al. Piłsudskiego i ul. Wołyńskiej.
Lokalizacja pomnika>>

PUBLIKACJE-WSPOMNIENIA
Dzieci Kresów III

Dzieci Kresów to zbiór wspomnień osób które jako dzieci lub b. młodzi ludzie przeżyli gehennę ukraińskiego ludobójstwa. Publikacja Lucyny Kulińskiej godna polecenia.
O AUTORCE >>
SŁOWO WSTĘPNE >>
JEDNO WSPOMNIENIE >>
WSPOMNIENIA p. Kozioł >>
POSŁOWIE>>

--------------------------------
EWA SIEMASZKO
ZAGŁADA KOROŚCIATYNA
WIGILIA 1944 -J. Białowąs
KRZYŻE Z PRZEBRAŻA
POGRZEB PO..-J.Białowąs
BÓG WTEDY PATRZYŁ..
ZA CO ZGINĘLI UKRAIŃCY
GDY PŁONĄŁ WOŁYŃ
KiA SIDOROWICZOWIE
CZESŁAWA ROCH
ŚLADAMI LUDOBÓJSTWA..
PAMIĘĆ I NADZIEJA
Jastrzębski-LUDOBÓJSTWO
REGINA OWCZARCZAK
MOJE ZASMYKI-wiersze
POLECANE LINKIi
VIDEO
ks.ISAKOWICZ-ROZMOWA
WSPOMNIENIA-S.Kicińska
WSPOMNIENIA-Podskarbi
NA PODOLU PŁACZE...
WOŁYŃ 1943-Lech Makowiecki
KOLEJNY 'bohater' UKRAINY

WYWIADY I OPINIE
ROZMOWA z ks. Isakowiczem
ks. Isakowicz-CHODZI MI TYLKO...
Prof. Wieczorkiewicz o OUN-UPA
SEJM ZDECYDOWAŁ...
Ks.Isakowicz-POLITYKA ZAKŁA..

LIST OTWARTY do D.Tuska
Ostatnie artykuły
KRONIKA 2009-2019
Kolejny „bohater...
Odbyły się obchody...
Dęby Pamięci
Dyplom od Światoweg...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
Brak tematów na forum
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
POLECANE STRONY

 
<27 Dywizja Wołyńska AK

---------------------------------


Fundacja Centrum Dokumentacji
Czynu Niepodległościowego

--------------------------------

Fundacja Polskiego Państwa
Podziemnego

---------------------------------

Kresowy Serwis Informacyjny
-----------------------------------

Serwis Informacyjny
o Kresach Wschodnich

------------------------------------

Serwis Informacyjny
Towarzystwa Miłośników
Wołynia i Polesia w Chełme

Copyright © 2009 - Stowarzyszenie "Pamięć i Nadzieja" w Chełmie, 22-100 Chełm Pl. Niepodległości 1, p.77 Telefon - biuro: 608 073 511,
e-mail: stowarzyszenie.pin@op.plAdministrator - Tadeusz Halicki: thalicki@poczta.onet.pl
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.01