720,559 unikalne wizyty
Film Adama Sikorskiego – „Jeżeli zapomnimy o nich…”

Umarli na zawsze. Adam Sikorski o swoim filmie o rzezi wołyńskiej - Film, z którym podróżuję, to wywieranie presji na parlamentarzystach, którzy mogliby uderzyć pięścią w stół i powiedzieć: Państwo Polskie ma obowiązek upomnieć się o tych zagubionych, odrzuconych i zapomnianych - mówił podczas spotkania z widzami Adam Sikorski (15.10.2014).

- W filmie znalazł się fragmencik tego, co dane nam było przeżywać na Wołyniu. Mam świadomość gigantycznego zadania, jakie ciągle stoi przed nami - podkreślał reżyser - po premierowej prezentacji najnowszego filmu "Jeżeli zapomnimy o nich..." w Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu.

Film opowiada historię masowej akcji przeciwko ludności polskiej przeprowadzonej przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu. W filmie "Jeżeli zapomnimy o nich..." twórca skupił się na jednym z najbrutalniejszych epizodów rzezi wołyńskiej - mordzie blisko tysiąca Polaków w Ostrówkach i Woli Ostrowieckiej w roku 1943 r. , dokonanym na dzieciach, kobietach i starcach. W filmie Sikorskiego wystąpili ostatni żyjący świadkowie tych tragicznych wydarzeń, przy
których pomocy można było odnaleźć doły śmierci, a potem dokonać ekshumacji i złożyć w mogile z krzyżem. Jest to bardzo poruszająca i przerażająca opowieść o tych, którzy "umarli na zawsze" bo przez wszystkie 70. lat od rzezi na Wołyniu nie można ofiarom nieludzkiej zbrodni przywrócić tożsamości.

- To jest gigantyczne zadanie moralne dla nas - ekshumacja tych nieszczęśników z ugorów, bagien, pastwisk po kołchozach, rowów przydrożnych i ogródków warzywnych. A z drugiej strony słyszę: Nie pora, nie czas, po co rozdrapywać, po co drażnić. Musimy rozdrapywać, musimy drażnić dopóki tej sprawy nie załatwimy - powiedział znany zamojskiej publiczności Adam Sikorski. I dodał: - Przypomnijcie sobie Państwo scenę, kiedy przez Lwów maszeruje grupa rekonstrukcyjna UPA. Był to fragment gigantycznej manifestacji. Cały ukraiński Lwów wyległ i wzdłuż Wałów Hetmańskich (dzisiaj Prospekt Swobody - przyp. autora) ustawił się i machał przyjaźnie rękami tym chłopcom, którzy na patkach mieli swastyki i oznaczenia SS Galizien, tzw. "wilcze kły". Ta mitologia SS Galizien, tak zbrodniczo we krwi skąpanej, dla nas jest zupełnie niepojęta. To nie jest kwestia rozrachunku z przeszłością, to jest również teraźniejszość.

- Skończyliśmy zdjęcia, schowaliśmy tych wydobytych nieszczęśników do worków i wtedy wieczorem pod cmentarz w Ostrówku (tam mieszkaliśmy w namiotach, po sąsiedzku z pochowanymi tam przed wojną) zajechało 5 eleganckich czarnych limuzyn. Wyskoczyli gentelmani w garniturach z partii Swoboda i powiedzieli: My zabieramy to wszystko. Nie zgadzamy się z waszym raportem, nie
zgadzamy się z waszym antropologiem i ustaleniami. Kobieta, nasza antropolog - powiedziała: Nie. Zaczęły się przepychanki, liczenie kości, coś okropnego. Wysypywanie tego, co tak pracowicie do trumienek powkładaliśmy. Niepojęta, barbarzyńska akcja. I dlatego to nie jest kwestia przeszłości, to jest kwestia teraźniejszości. Tych wszystkich, którzy mitologizują tych, szczególnie z prawej strony ukraińskiej sceny politycznej namawiam do wstrzemięźliwości.

Jechaliśmy na spokojne uroczystości na cmentarz, na pogrzeb. Ale zaraz za granicą, z przodu radiowóz ukraiński, z tyłu radiowóz, dwa autobusy OMON-u, czyli takiego ZOMO z bronią długą. Okazało się, że partia Swoboda chciała, podobnie jak w Porycku, rozpędzić polską uroczystość. Nie doszło do tego, ale to pokazuje jak wyglądają te porachunki z przeszłością. Dlatego uznałem, że ten film, podobnie jak moje poprzednie filmy - musi powstać. Są takie rachunki od których żaden z nas uciec nie może - podkreślał reżyser.

Jak zauważył, jest to fragment większej całości. Wraz z ekipą rozpoczyna zbierać materiały do filmu o Korpusie Ochrony Pogranicza, fantastycznej polskiej formacji, którą też wyrwano z naszej pamięci.

- Przez cały PRL KOP nie istniał. Natomiast istnieją w okolicach Sarn, Tynnego podobne jak tych nieszczęśników z Wołynia "doły śmierci", gdzie pomordowano naszych żołnierzy ponieważ przez 3 dni opierali się Armii Czerwonej opóźniając o 100 km jej marsz. Mam nadzieję, że jeszcze tej jesieni uda się nam odnaleźć bohaterów i w tedy w kolejnym filmie o tym Państwu opowiem - zapewniał twórca.

autor / źródło: Teresa Madej

http://www.zamosc.tv/tv/7110-jezeli-zapomnimy-o-nich/

Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 26
Najnowszy użytkownik: Irena
STOWARZYSZENIE
CELE STOWARZYSZENIA
ZAŁOZYCIELE
ZARZĄD
STATUT
DOKUMENTY
SPRAWOZDANIA
UROCZYSTOŚĆ 11-07-2009
WYBRANY PROJEKT POMNIKA
HONOROWY PATRONAT
ODSŁONIĘCIE POMNIKA
FOTOREPORTAŻ -17.09.2011
FUNDATORZY
KRONIKA STOWARZYSZENIA
70.ROCZNICA RZEZI WOŁYŃSK.
W PAROŚLI I SARNACH
POGRZEB PO 70 LATACH
ZŁOTY MEDAL DLA PREZESA
I MARSZ PAMIĘCI SYBIRAKÓW
DYPLOM DLA ST.SENKOWSKIEGO
72.ROCZNICA RZEZI WOŁYŃSKIEJ
DĘBY PAMIĘCI
73.ROCZNICA RZEZI WOŁYŃSKIEJ
Lokalizacja pomnika
LOKALIZACJA

Pomnik zostanie wzniesiony u zbiegu Al. Piłsudskiego i ul. Wołyńskiej.
Lokalizacja pomnika>>

PUBLIKACJE-WSPOMNIENIA
Dzieci Kresów III

Dzieci Kresów to zbiór wspomnień osób które jako dzieci lub b. młodzi ludzie przeżyli gehennę ukraińskiego ludobójstwa. Publikacja Lucyny Kulińskiej godna polecenia.
O AUTORCE >>
SŁOWO WSTĘPNE >>
JEDNO WSPOMNIENIE >>
WSPOMNIENIA p. Kozioł >>
POSŁOWIE>>

--------------------------------
EWA SIEMASZKO
ZAGŁADA KOROŚCIATYNA
WIGILIA 1944 -J. Białowąs
KRZYŻE Z PRZEBRAŻA
POGRZEB PO..-J.Białowąs
BÓG WTEDY PATRZYŁ..
ZA CO ZGINĘLI UKRAIŃCY
GDY PŁONĄŁ WOŁYŃ
KiA SIDOROWICZOWIE
CZESŁAWA ROCH
ŚLADAMI LUDOBÓJSTWA..
PAMIĘĆ I NADZIEJA
Jastrzębski-LUDOBÓJSTWO
REGINA OWCZARCZAK
MOJE ZASMYKI-wiersze
POLECANE LINKIi
VIDEO
ks.ISAKOWICZ-ROZMOWA
WSPOMNIENIA-S.Kicińska
WSPOMNIENIA-Podskarbi
NA PODOLU PŁACZE...
WOŁYŃ 1943-Lech Makowiecki
KOLEJNY 'bohater' UKRAINY

WYWIADY I OPINIE
ROZMOWA z ks. Isakowiczem
ks. Isakowicz-CHODZI MI TYLKO...
Prof. Wieczorkiewicz o OUN-UPA
SEJM ZDECYDOWAŁ...
Ks.Isakowicz-POLITYKA ZAKŁA..

LIST OTWARTY do D.Tuska
Ostatnie artykuły
Kolejny „bohater...
Odbyły się obchody...
Dęby Pamięci
Dyplom od Światoweg...
72.Rocznica "Krwawej...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
Brak tematów na forum
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
POLECANE STRONY

 
<27 Dywizja Wołyńska AK

---------------------------------


Fundacja Centrum Dokumentacji
Czynu Niepodległościowego

--------------------------------

Fundacja Polskiego Państwa
Podziemnego

---------------------------------

Kresowy Serwis Informacyjny
-----------------------------------

Serwis Informacyjny
o Kresach Wschodnich

------------------------------------

Serwis Informacyjny
Towarzystwa Miłośników
Wołynia i Polesia w Chełme

Copyright © 2009 - Stowarzyszenie "Pamięć i Nadzieja" w Chełmie, 22-100 Chełm Pl. Niepodległości 1, p.77 Telefon - biuro: 608 073 511,
e-mail: stowarzyszenie.pin@op.plAdministrator - Tadeusz Halicki: thalicki@poczta.onet.pl
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.01