W niedzielę 10 kwietnia 2016 r. odbyła się w Turowcu gmina Wojsławice, uroczystość odsłonięcia i poświęcenia Pomnika "Pro Memoria" ku Czci trzydziestu mieszkańców Koloni Putnowice, Busieńca, Maziarni i Kurmanowa, niewinnie zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w dniu 10 kwietnia 1944 roku...
10 kwietnia 1944 r. był drugim dniem Świąt Wielkanocnych i nikt z mieszkańców tych miejscowości nie spodziewał się, że miejscowi ukraińcy mogą zgotować im golgotę w tym dniu świątecznym. W tym bowiem dniu w w/w miejscowościach ukraińscy bandyci zamordowali 30 niewinnych i bezbronnych osób tylko dlatego, że byli Polakami.
Uroczystośc rozpoczęła się o godzinie 11.00 Mszą Świętą odprawioną w intencji pomordowanych, w Kościele pw. św. Barbary w Turowcu. Po mszy uczestnicy procesyjnie przeszli na miejscowy cmentarz, gdzie odbyła się druga część uroczystości.
W programie było powitanie przez Wójta Gminy Wojsławice Pana Henryka Gołębiowskiego rodzin pomordowanych, delegacji, gości i uczestników uroczystości, referat Pana dra Leona Popka z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie przedstawiający rys historyczny wydarzeń z 10 kwietnia 1944 r., odczytanie adresów od Senatora RP Pana Józefa Zająca, Wojewody Lubelskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego i Starosty Chełmskiego.
Odsłonięcie Pomnika przez Przedstawicielkę Rodzin Pomordowanych, Wójta Gminy i Przedstawiciela Komitetu Wojewódzkiego Rady Ochrony Pomników Walk i Męczeństwa.
Poświecenie Pomnika przez ks. Zbigniewa Karbowniczka - Proboszcza Parafii
w Turowcu.
W uroczystości uczestniczyli Wójtowie sąsiednich Gmin, poczet sztandarowy Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych z Chełma, poczty sztandarowe Gminy Wojsławice, Ochotniczą Straż Pożarną z terenu Gminy Wojsławice i Szkół. Uczestnikami uroczystości byli członkowie rodzin osób pomordowanych, mieszkańcy Gminy Wojsławice i gmin sąsiednich. W uroczystości uczestniczyło ponad 500 osób.
Zakończeniem uroczystości było złożenie wieńców i wiązanek kwiatów na płycie Pomnika przez delegacje instytucji państwowych i samorządowych oraz organizacji społecznych w tym od Stowarzyszenia "Pamięć i Nadzieja" z Chełma z dedykacją "Bezbronnym Ofiarom UPA Stowarzyszenie "Pamięć i Nadzieja" w Chełmie".
Uroczystość ta odbyła się dokładnie w 72. rocznicę tych okrutnych wydarzeń, trochę późno ale bardzo dobrze, że to bestialskie wydarzenie zostało wreszcie upamiętnione. Cześć Ich pamięci.