W sprawie patronatu Prezydenta RP
Dodane przez Tadeusz dnia Luty 14 2018 09:28:30
14-02-2018

Informuję że, Stowarzyszenie "Pamięć i Nadzieja" w Chełmie zwróciło się prośbą do Prezydenta Rzeczypospitej Polskiej o przyjęcie Patronatu Honorowego oraz osobiste uczestnictwo w  "Uroczystości patriotyczno-religijnej z okazji 75 Rocznicy Rzezi Wołyńskiej", która odbędzie się w Chełmie w dniu 15 lipca 2018 roku o godzinie 14.00 przy Pomniku "Piety Wołyńskiej" na Skwrze 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej przy Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego.


Treść rozszerzona

Pan Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

ul. Wiejska 10

00-902 Warszawa

Stowarzyszenie "Pamięć i Nadzieja" w Chełmie zwraca się z uprzejmą prośbą do Pana Prezydenta o przyjęcie Patronatu Honorowego oraz osobiste uczestnictwo w  "Uroczystości patriotyczno-religijnej z okazji 75 Rocznicy Rzezi Wołyńskiej", która odbędzie się w Chełmie w dniu 15 lipca 2018 roku o godzinie 14.00 przy Pomniku "Piety Wołyńskiej" na Skwrze 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej przy Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Patronat Pana Prezydenta będzie pierwszy i jedyny i oświadczam, że Stowarzyszenie nie ubiega się o patronat innych osób i instytucji. W programie uroczystości będzie:

- Polowa Msza Święta.

- Nadanie imion i poświęcenie Dębów Pamięci "Ofiar Wołynia" i "Zygmunta Rumia".

- Wręczenie odznaczeń i medali dla osób zasłużonych.

- Wystąpienie okolicznościowe i zaproszonych Gości. -Apel pamięci.

- Złożenie wieńców przy Pomniku Wołyńskim

- Poczęstunek dla uczestników uroczystości.

W uroczystości przewidziany jest udział Kompani Honorowej Wojska Polskiego Garnizonu Chełm oraz Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Do udziału w uroczystości oprócz miejscowego społeczeństwa zaproszeni będą bezpośrednio i poprzez środki masowej komunikacji Osoby które ocalały z Rzezi Wołyńskiej oraz Kresowianie z całej Polski.

Uroczystość sfinansowana będzie z własnych środków finansowych i dotacji Urzędu Miasta Chełm.

Miasto Chełm i Ziemia Chełmska w tragicznych dniach Rzezi Wołyńskiej była miejscem ucieczki i schronienia dla wielu Wołynian, którym udało się uciec spod siekiery swoich ukraińskich sąsiadów. Wielu z Nich pozostało w Chełmie na zawsze a ci co jeszcze żyją często przy "Piecie Wołyńskiej" płaczą nad losem swoich najbliższych, którzy leżą pogrzebani w Ziemi Wołyńskiej w miejscach nieznanych.

 

Patronat Pana Prezydenta i Jego osobisty udział w uroczystości będzie wyjątkowym i niezwykle godnym uczczeniem pamięci około 200 tys. Polskich Mężczyzn, Kobiet i Dzieci nie winie i bestialsko zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów tylko dlatego, że byli Polakami. Odpowiedzialnym za współpracę z Kancelarią jest Stanisław Senkowski -prezes Stowarzyszenia tel. jw.

Prezes Stowarzyszenia

Stanisław senkowski

Pismo w oryginale >> plik pdf