74. rocznica „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu.

9.07.2017 r. 74. rocznica "Krwawej Niedzieli" na Wołyniu. Uroczystość w Chełmie

9.07.2017 r. z okazji 74 Rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu Stowarzyszenie „Pamięć i Nadzieja” zorganizowało w niedziele 9 lipca skromną uroczystość poświęconą temu wydarzeniu.

O godzinie 9.30 w Bazylice Mniejszej na Górce odprawiona została Msza Święta w intencji Ofiar Rzezi Wołyńskiej.  Następnie o godzinie 11.00  odbyła się skromna uroczystość przy „Piecie Wołyńskiej”, która upamiętnia to tragiczne wydarzenie w historii Narodu Polskiego.  Najpierw złożone zostały przy Pomniku  wieńce  od Stowarzyszenia „Pamięć i Nadzieja”, Zarządu Okręgu Chełmskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Prezydenta Miasta Chełm, Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia Oddział w Chełmie i Grodzkiej Organizacji PSL w Chełmie. 

      Po złożeniu wieńców głos zabrał Prezes Stowarzyszenia „Pamięć i Nadzieja”, który w swoim wystąpieniu przedstawił uczestnikom uroczystości genezę i opis Rzezi Wołyńskiej. Na zakończenie uroczystości wspólnie z Zespołem Śpiewaczym „Kombatant” odśpiewano „Rotę” i jeszcze dwie pieśni patriotyczne.  Od godziny 8-ej przy Pomniku wystawione były kosze z flagami państwowymi, na masztach wciągnięte były flagi państwowa i Miasta Chełm.

W czasie uroczystości przy Pomniku pełniona była wojskowa warta honorowa wystawiona przez Wojskowy  Garnizon w Chełmie. 

                                                                                     Stanisław Senkowski.

Od lewej: Franciszek Golik, Stanisław Senkowski, Stanisław Koszewski z wieńcem od Stowarzyszenia PiN w Chełmie
Po złożeniu wieńców głos zabrał Prezes Stowarzyszenia "Pamięć i Nadzieja", który w swoim wystąpieniu przedstawił uczestnikom uroczystości genezę i opis Rzezi Wołyńskiej.
. Na zakończenie uroczystości wspólnie z Zespołem Śpiewaczym "Kombatant" odśpiewano "Rotę" i jeszcze dwie pieśni patriotyczne.
W czasie uroczystości przy Pomniku pełniona była wojskowa warta honorowa wystawiona przez Wojskowy Garnizon w Chełmie.
W czasie uroczystości przy Pomniku pełniona była wojskowa warta honorowa wystawiona przez Wojskowy Garnizon w Chełmie.